AcasăEvenimentSportGHINION - Marian Drăgulescu a ratat bronzul la sărituri

GHINION – Marian Drăgulescu a ratat bronzul la sărituri

GHINION Gimnastul român Marian Drăgulescu a ratat de puţin medalia de bronz la sărituri, luni, la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro, după ce s-a clasat pe locul al patrulea, la egalitate cu medaliatul cu bronz, japonezul Kenzo Shirai.

GHINION Marian Drăgulescu a pierdut dramatic bronzul olimpic. La ultima săritură din concurs, rusul Denis Abliazin l-a depăşit pe român.

„Marocanul” a avut acelaşi punctaj ca ocupantul locului trei, Kenzo Shirai, însă a fost trimis pe locul patru de noua regulă, care interzice ca doi sportivi să ia o medalie. Astfel, notele fiind egale, criteriul de departajare a fost reprezentat de notele de plecare, unde gimnastul nostru a stat mai slab.

Medalia de aur a fost adjudecată de nord-coreeanul Ri Se Gwang, cu 15,691 puncte (15,616 la prima săritură, 15,766 la a doua), în timp ce argintul a revenit rusului Denis Abliazin, cu 15,516 puncte (15,600 la prima săritură, 15,433 la a doua).

Abliazin cucerise argintul la sărituri și la JO de la Londra, în 2012.

Ri Se Gwang este dublu campion mondial și a devenit al doilea gimnast nord-coreean care obține titlul olimpic la gimnastică, după aurul luat de Pae Gil-su în 1992 la cal cu mânere.