AcasăEvenimentSportGENIALITATEA LUI MESSI - FC Barcelona zdrobește pe Bayern și e aproape...

GENIALITATEA LUI MESSI – FC Barcelona zdrobește pe Bayern și e aproape în finala Ligii Campionilor

FC Barcelona a făcut un pas mare spre finala Ligii Campionilor la fotbal, după ce a învins-o pe Bayern Munchen cu scorul de 3-0 (0-0), miercuri seara, pe Camp Nou, în prima manșă a semifinalelor.Barca a avut un ultim sfert de oră remarcabil, iar Lionel Messi, cu o dublă (77, 80), și Neymar, în prelungiri (90+4), au decis soarta meciului și poate chiar a calificării.

Jocul a fost destul de echilibrat, bavarezii având chiar o posesie superioară (52%-48%), dar catalanii și-au creat mai multe ocazii de gol, raportul șuturilor la poartă fiind de 8-1. Singurul șut al oaspeților a fost în minutul 72, când mingea expediată de Thiago a fost deviată de Iniesta și i-a dat ceva emoții lui ter Stegen.

Luis Suarez a fost omul debutului de meci, dar acesta a șutat din afara careului (7), însă fără emoții pentru Neuer, iar apoi a irosit o șansă mare (12), singur cu portarul lui Bayern.

Neymar (15) a ieșit și el la rampă, dar șutul său a fost blocat in extremis de Rafinha.

Cea mai mare situație a bavarezilor a fost ratată de Lewandowski (18), care a reluat pe lângă poartă centrarea lui Thomas Müller.

Până la pauză, Barca a mai avut o oportunitate bună de a marca, dar Neuer (39) a fost salvator la șutul lui Dani Alves.

Bayern a controlat debutul părții secunde, dar apoi gazdele au revenit și Messi (57) l-a testat pe Neuer cu un șut pe centrul porții. Neymar (64) a avut o șansă bună de a înscrie, însă a trimis mult peste poartă din poziție favorabilă.

Leo Messi a avut trei minute de grație și a decis soarta meciului: Dani Alves a recuperat o minge de la Bernat, i-a pasat lui Messi, care a tras din marginea careului la colțul scurt și l-a învins pe Neuer (77), după care Rakitic l-a lansat pe Messi, acesta l-a driblat ușor pe Boateng și a trimis mingea peste Neuer (80), marcând al 77-lea său gol în Champions League.

Bayern a ieșit la atac, iar catalanii au fost aproape să înscrie al treilea gol în minutul 84, dar Suarez a tras mult peste poartă. Golul a venit în prelungiri, totuși, când Messi l-a lansat pe o contră pe Neymar, care l-a învins simplu pe Manuel Neuer (90+4).

Meciul de pe Camp Nou au propus și două dueluri inedite, între cei doi Rafinha ai echipelor, cât și între Rafinha Alcantara și fratele său Thiago Alcantara.

Returul va avea loc pe 12 mai, la Munchen, dar Guardiola are șanse destul de mici să elimine fosta sa echipă, FC Barcelona.

FC Barcelona – Bayern Munchen 3-0 (0-0)

Au marcat: Lionel Messi (77, 80), Neymar (90+4).

Barcelona, Camp Nou: 95.639 spectatori