AcasăEvenimentSportGabi Tamaș a fost 90 de minute în teren pentru victoria istorică...

Gabi Tamaș a fost 90 de minute în teren pentru victoria istorică cu Chelsea!

Gabi Tamaş a fost integralist în succesul extraordinar pe care West Brom l-a obţinut pe teren propriu, scor 2-1, cu Chelsea Londra. WBA a continuat seria nebună de rezultate pozitive din acest sezon, ultima victimă fiind Chelsea, campioana Europei, pe care a răpus-o sâmbătă seara.

Long a deschis scorul în minutul 10 cu o lovitură de cap, belgianul Eden Hazard a egalat cu cinci minute înainte de pauză prin acelaşi procedeu, iar Odemwingie a adus victoria gazdelor în repriza secundă.
Tamaş a fost integralist şi a avut o evoluţie bună, apreciată de spectatori, dar și de tehnicienii clubului. După acest rezultat, WBA urcă, aproape incredibil, pe locul patru în Premiere League, cu 23 de puncte, cu doar unul mai puţin decât Chelsea!

Neconvocat la naţională pentru meciul amical cu Belgia, Gabi Tamaş a prins un loc de titular la echipa sa de club, West Bromwich Albion. Cu românul pe teren timp de 90 de minute, utilizat ca fundaş central, WBA a furnizat surpriza învingînd cu 2-1 deţinătoarea Ligii Campionilor, Chelsea Londra. Rezultatele din Premier League au fost favorabile campioanei en-titre, Manchester City, care a trecut în fruntea clasamentului, la un punct distanţă de rivala Manchester United, învinsă la Norwich cu 1-0. Iată rezultatele din Anglia:

Reading – Everton 2-1

Clasament: 1. Manchester City 28 pct, 2. Manchester United 27 pct, 3. Chelsea 24 pct … 18. Aston Villa 9 pct, 19. Southampton 8 pct, 20. QPR 4 pct