AcasăEvenimentSportFOTBAL – Totul despre sferturile de finală ale cupelor europene

FOTBAL – Totul despre sferturile de finală ale cupelor europene

Barcelona şi Atletico Madrid nu s-au întâlnit niciodată în Europa. Benfica şi Juventus, favorite certe în sferturile Ligii Europa. Spania domină sferturile europene: 3 echipe în Liga Campionilor şi 2 în Liga Europa. Recul pentru Italia: o singură echipă în sferturi, şi aceea în Liga Europa. 6 din cele 8 sfert finaliste din LC au câştigat până în prezent 23 de trofee în prima competiţie europeană.

Liga Campionilor: derby spaniol în Europa

În urma tragerii la sorţi, în sferturile de finală ale Ligii Campionilor vor avea loc următoarele meciuri:

• FC Barcelona – Atletico Madrid
  • Real Madrid – Borussia Dortmund
  • PSG – Chelsea
  • Manchester United – Bayern Munchen

Meciurile tur se joacă pe terenul primelor echipe pe 1 şi 2 aprilie, iar returul va avea loc pe 8 şi 9 aprilie.

Liga Europa: Benfica şi Juventus, favorite certe pentru semifinale

Sorţii au stabilit următoarele meciuri pentru sferturile de finală ale competiţiei secunde din Europa:

• AZ Alkmaar – Benfica Lisabona
  • Olympique Lyon – Juventus Torino
  • FC Basel – FC Valencia
  • FC Porto – FC Sevilla

Meciurile tur se joacă pe 3 aprilie pe terenurile primelor echipe, iar returul va avea loc pe 10 aprilie.

FC Barcelona – Atletico: premieră în Europa

Cele două echipe nu s-au întâlnit niciodată în cupele europene, deşi ambele sunt de peste 50 de ani participante frecvente în Liga Campionilor (CCE), Liga Europa (Cupa Oraşelor Târguri/Cupa UEFA) sau defuncta Cupa Cupelor. FC Barcelona şi Atletico Madrid s-au întâlnit doar în campionat şi în cupele Spaniei. În ultimii 10 ani, bilanţul este favorabil catalanilor: 11 victorii Barcelona, 6 victorii Atletico şi 3 egaluri în campionat, 2 victorii Barcelona şi 2 victorii Atletico în Cupa Spaniei. De menţionat că ultima victorie a celor de la Atletico s-a înregistrat în 14 februarie 2010, 2-1 acasă în meci de campionat. În actuala ediţie din “Primera”, ambele echipe sunt angrenate în lupta pentru titlu: Atletico este pe locul 2 cu 67 de puncte, la 3 puncte de Real Madrid, iar FC Barcelona pe locul 3 cu 66 de puncte. Nu doar situaţia din campionat, dar şi evoluţiile din Europa conduc spre concluzia că FC Barcelona – Atletico de Madrid este derby-ul sferturilor şi, evident, cel mai echilibrat meci din cele 4.

Palmares general european

FC Barcelona: 56 participări; 485 269 112 104 963-495

Atletico: Madrid: 40 participări: 261 147 49 65 449-264

FC Barcelona

• Liga Campionilor – 4 victorii (1991–92, 2005–06, 2008–09, 2010–11)
  • Liga Europa – 7 victorii (1955–58, 1958–60, 1965–66, 1978–79, 1981–82, 1988–89, 1996–97)
  • Supercupa Europei – 4 victorii (1992, 1997, 2009, 2011)
  • FIFA World Cup – 2 victorii (2009, 2011)

Atletico de Madrid

• Liga Europa – 2 victorii (2009-10, 2011-12)
  • Cupa Cupelor – 1 victorie (1961-62)
  • Supercupa Europei – 2 victorii (2010, 2012)
  • FIFA World Cup – 1 victorie (1974)

Real Madrid – Borussia Dortmund: semifinala de anul trecut

Real – Borussia este o reeditare a semifinalei din ediţia trecută a Ligii Campionilor. Atunci s-a calificat Borussia, după un senzaţional 4-1 acasă şi un 0-2 în deplasare. De menţionat că în cupele europene. De menţionat că tot în ediţia 2012-13 a Ligii Campionilor cele două echipe s-au întâlnit şi în faza grupelor, Borussia câştigând acasă cu 2-1, iar la Madrid scorul a fost 2-2. În cupele europene, cele două echipa s-au mai întâlnit de două ori: 1997-98 (2-0 pentru Real şi 0-0 în semifinalele Ligii Campionilor) şi în 2002-03 (2-1 pentru Real şi 1-1 în grupele Ligii Campionilor). Acum favorită este Real Madrid. Echipa germană se află în regres, în special din cauza numeroaselor accidentări care nu i-au permis în întreg sezonul să utilizeze câte 4 sau 5 jucători din “11”-le de bază.

Real Madrid: 57 participări; 461 263 83 115 974-504

Borussia: 25 participări; 193 98 37 58 311-221

Real Madrid

• Liga Campionilor – 9 victorii (1955–56, 1956–57, 1957–58, 1958–59, 1959–60, 1965–66, 1997–98, 1999–2000, 2001–02)
  • Liga Europa – 2 victorii (1984–85, 1985–86)
  • Supercupa Europei – 1 victorie (2002)
  • FIFA World Cup – 3 victorii (1960, 1998, 2002)

Borussia Dortmund

• Liga Campionilor – 1 victorie (1996-97)
  • Cupa Cupelor – 1 victorie (1965-66)
  • FIFA World Cup – 1 victorie (1997)

Manchester United – Bayern Munchen: amintirea finalei relansării britanicilor

Meciul dintre Manchester United şi Bayern Munchen este legat de amintirea senzaţionalei finale din 1999 a Ligii Campionilor, când britanicii au întors scorul în ultimele două minute şi au cucerit trofeul. A fost practic meciul relansării europene a celor din Manchester. În afara acelei finale, cele două echipe s-au mai întâlnit de 8 ori:

2-2 şi 1-1 (în grupele LC, 1998-99), 1-0 şi 2-1 pentru Bayern (sferturi de finală LC ediţia 2000-01), 1-1 şi 0-0 (în grupele LC, 2001-02), 3-2 pentru Manchester şi 2-1 pentru Bayern (sferturi de finală LC, 2009-10). În acest sfert, Bayern este mare favorită. Echipa merge ceas în campionat şi în Europa, englezii sunt de nerecunoscut în campionat şi nu au avut evoluţii de senzaţie în Liga Campionilor. Nu în ultimă instanţă, lotul germanilor este net superior celui al englezilor.

Manchester United: 37 participări; 316 169 83 64 573-304

Bayern Munchen: 46 participări: 402 224 92 86 787-409

Manchester United

• Liga Campionilor – 3 victorii (1967-68, 1998-99, 2007-08)
  • Cupa Cupelor – 1 victorie (1990-91)
  • Supercupa Europei – 1 victorie (1991)
  • FIFA World Cup – 2 victorii (1999, 2008)

Bayern Munchen

• Liga Campionilor – 5 victorii(1973-74, 1974-75, 1975-76, 2000-01, 2012-13)
  • Cupa Cupelor – 1 victorie (1966-67)
  • Liga Europei – 1 victorie (1995-96)
  • Supercupa Europei – 1 victorie (2013)
  • FIFA World Cup – 3 victorii (1976, 2001, 2013)

Paris St. Germain – Chelsea Londra

Un meci inedit între două echipe care s-au mai întâlnit doar într-o singură dublă în Europa: 3-0 pentru Chelsea şi 0-0 (în grupele Ligii Campionilor 2004-05). Francezii au cel mai “sărac” palmares european şi din 1997 nu au mai ajuns în semifinale în niciuna dintre competiţiile europene. Dar, datorită investiţiilor uriaşe, PSG are în acest moment un lot foarte puternic unde excelează Zlatan Ibrahimovic. De cealaltă parte, Chelsea l-a readus pe Mourinho, dar parcă nu mai este echipa din precedentul mandat al portughezului. Se anunţă un sfert de finală destul de echilibrat.

Paris St. Germain: 22 participări; 167 86 41 40 275-154

Chelsea Londra: 23 participări: 207 110 54 43 358-183

Paris St. Germain

• Cupa Cupelor – 1 victorie (1995-96)

Chelsea Londra

• Liga Campionilor – 1 victorie (2011-12)
  • Cupa Cupelor – 2 victorii (1970-71, 1997-98)
  • Liga Europei – 1 victorie (201213)
  • Supercupa Europei – 1 victorie (1998)

Juventus „caută” de 19 ani un trofeu
Juventus Torino, una dintre cele „3 mari” (alături de AC Milan şi Internazionale Milano) all time din Italia, încearcă să aducă în vitrina clubului un trofeu european după 19 ani de secetă. 1996 a fost anul în care „bătrâna doamnă” a câştigat ultimele trofee: Liga Campionilor şi Cupa Intercontinentală (actuala FIFA World Club). De atunci torinezii au mai fost doar de trei ori în apropierea unui trofeu, ratând în 1997, 1998 şi 2003 finalele Ligii Campionilor. Ultima finală a fost pierdută la penalty-uri în faţa lui AC Milan şi din echipa de atunci, Buffon şi Pirlo mai sunt pe gazon, iar Antonio Conte este pe bancă, în calitate de antrenor. Între 2004 şi 2013 (nu intră în calcul „pauza” de „Serie B” decisă la masa verde din sezonul 2006-07) Juventus nu a mai depăşit faza sferturilor de finală în Europa. Acum torinezii joacă cu umbra unei foste echipe mari, Lyon, şi este clar favorită la calificare. Mai este de menţionat că Juventus este singura reprezentantă a Italiei în acest an în sferturile cupelor europene. În ultimii ani, în 2010, 2011 şi 2012 s-au mai înregistrat situaţii în care Italia să rămână în sferturi doar cu o singură echipă. Este o dovadă a scăderii valorii fotbalului de club din peninsulă.

Orgoliile celor de la Benfica şi Porto

Portugalia are două echipe în sferturile Ligii Europa, ceea ce nu reprezintă deloc o surpriză. În 2011, Portugalia a avut chiar 3 echipe în această fază a competiţiei. Benfica este finalista de anul trecut şi are o foame uriaşă în ceea ce priveşte câştigarea unui trofeu. Ultima oară s-a întâmplat în 1962 (!!!), când a câştigat Cupa Campionilor Europeni (actuala Liga Campionilor). De atunci Benfica a jucat şi a pierdut 7 finale europene. Orgoliul rănit al portughezilor ar putea cântări foarte mult acum. Benfica este favorită clar în faţa olandezilor de la AZ Alkmaar.

Cealaltă echipă din Portugalia, FC Porto, după ce a câştigat în 2011 trofeul, a ratat următoarele două ieşiri în Europa, fiind eliminată în 16-imile de finală ale Ligii Europa în 2012 şi în optimile Ligii Campionilor în 2013. Ca şi Benfica, cei de la Porto au început sezonul european în Liga Campionilor, dar au ocupat în grupe doar locuri pentru primăvara Ligii Europa. FC Porto a eliminat în optimi, clar, pe o altă mare favorită a competiţiei, SCS Napoli, şi are prima şansă în faţa spaniolilor de la FC Sevilla, o echipă care nu mai are strălucirea de acum câţiva ani.

Mai face Basel o surpriză?

FC Basel – FC Valencia este un meci de 1 X 2 în ambele manşe. Valencia este posesoarea unei cărţi de vizită mult mai bogate decât cea a lui Basel, dar nu cărţile de vizită joacă pe teren. Spaniolii au câştigat acum 10 ani Liga Europa, dar de atunci au mai prins doar o semifinală în 2012, iar în acest an, nu a excelat nici în „Primera”, nici în Europa. Basel este echipa marilor surprize şi a încurcării ierarhiilor. În sezonul european 2012-13, din surpriză în surpriză, FC Basel a ajuns în semifinalele Ligii Europa. Rămâne de văzut dacă elveţienii vor repeta performanţa de anul trecut. (cotidianul.ro)