AcasăEvenimentSportFotbal. Rusia. Echipa lui Dan Petrescu a mai făcut un pas spre...

Fotbal. Rusia. Echipa lui Dan Petrescu a mai făcut un pas spre Europa! Guvernatorul proviniciei a venit după meci la cabine să felicite echipa!

Echipa lui Dan Petrescu a obţinut prima victorie în playofful primei ligi din Rusia, scor 1-0, împotriva celor de la Rubin Kazan. Singurul gol al partidei a fost marcat de Pizzelli în minutul 43.

În urma acestei victorii, Kuban rămâne pe locul opt în clasament, apropiindu-se la două puncte de Anzhi Makhachkala, ocupanta locului şapte.
Dan Petrescu a întârziat la conferinţa de presă de după meciul cu Rubin Kazan. Pizzeli i-a adus „Bursucului” prima victorie în play-off, iar cei din Krasnodar speră cu şanse mari la locurile de Europa. Bucur şi ai lui au fost vizitaţi la cabine de guvernatorul provinciei, care a dorit să îi felicite personal.

„Sunt foarte fericit pentru victorie! A fost un meci greu. Rezultatele cu Rubin şi Zenit, două echipe care au câştigat campionatul în Rusia, sunt foarte bune. Venirea guvernatorului a concincis cu victoria noastră. Mi-aş dori să vină mai des”, a declarat Dan Petrescu la conferinţa de presă.

„L-am folosit pe Pizelli pentru că ştiam că Rubin nu ne va lăsa multe spaţii şi genul lui de jucător ne este mai folositor în astfel de ocazii. Rubin ne-a dominat pe final de meci, dar este normal în cazul unei echipe conduse”, a mai spus SuperDan.

Fostul ceferist clujean, Lacina Traore a fost integralist, iar Gheorghe Bucur a fost titular, fiind înlocuit în minutul 90+4 şi a primit cartonaşul galben în minutul 75.