AcasăEvenimentSportFOTBAL: Romică Buia a făcut spectacol în amicalul dintre Recolta Dorolț și...

FOTBAL: Romică Buia a făcut spectacol în amicalul dintre Recolta Dorolț și ACS FC Recea

Recolta Dorolț 3 – 4 ACS Fotbal Comuna Recea
Liderul ligii de elită din fotbalul județean sătmărean, Recolta Dorolț, a jucat astăzi, pe terenul din Dara, un nou meci amical, de această dată în compania echipei din Liga 3, ACS Fotbal Comuna Recea. Echipa antrenată de Romică Buia a câștigat cu scorul de 4-3 după ce, până în minutul 50, jucătorii din Dorolț au condus cu scorul de 2-0.
În meciul de astăzi, pentru echipa din Dorolț au jucat și foștii jucători ai Olimpiei Satu Mare, Dan Gavrilescu și Daniel Feier.În prima jumătate de oră, cele două echipe s-au anihilat reciproc, jucându-se mai mult între cele două careuri, fără prea multe ocazii de gol. Pe finalul primei reprize, după o incursiune pe partea stângă a lui Gavrilescu, centrarea acestuia din 6 m este reluată simplu, cu latul, de Daniel Pop pentru 1-0.
La cinci minute după pauză, Gavrilescu execută un corner de pe partea stângă la colțul lung, Jakkel recentrează în centrul careului de unde același Daniel Pop, nemarcat, înscrie cu capul pentru 2-0. După marcarea golului doi, gazdele se relaxează, iar jucătorii din Recea trec la conducerea jocului odată cu intrarea în teren a ”tânărului” Romică Buia, nevoit să se schimbe după accidentarea unui elev de-al său.La 45 de ani și cu câteva kilograme în plus, Romică Buia a schimbat soarta meciului în doar 6 minute, pasele sale punându-i în situații favorabile pe elevii săi care au trecut imediat în avantaj prin golurile marcate în minutele 58, 61 și 64. În minutul 76 Jakkel, șutează din colțul careului, mingea se oprește lângă bara din dreapta portarului Anișoreac, iar Socaci îndeplinește o simplă formalitate și restabilește egalitatea, 3-3.

Meciul părea că se îndreaptă către un rezultat de egalitate însă, cu cinci minute înainte de finalul meciului, oaspeții marchează încă o dată și încheie victorioși un meci bun de pregătire în care ambele formații au etalat un fotbal de calitate pe un teren greu.
Prin evoluția sa, Romică Buia a reușit să-și mobilizeze elevii, dar în același timp să enerveze spectatorii prezenți la meci care se tot întrebau ”Cine-i grasu ăsta care pasează atât de bine?!”.

• ”A fost un meci bun de pregătire pe un teren destul de dificil dar astea sunt terenurile în perioada asta a anului. Am întâlnit o echipă bună însă noi ne-am făcut jocul nostru de deplasare cu toate că ne-au lipsit 3-4 jucători. Băieții au făcut un efort suplimentar pentru că eu am fost în plus pe teren :)”, a declarat pentru sportulsatmarean.ro Romică Buia.
  • ”A fost un joc de pregătire bun în care am văzut și lucruri pozitive dar și negative, însă doresc să-i felicit pe băieți pentru efortul depus pe acest teren greu. Mai trebuie să lucrăm pe partea defensivă deoarece sunt lucruri pe care trebuie să le punem la punct la fel ca și în ofensivă pentru că am avut multe ocazii de gol pe care nu le-am concretizat. Mă pun pe gânduri greșelile pe care le-am făcut din punct de vedere individual deoarece astfel am primit golurile, însă pentru asta mai avem o lună de zile la dispoziție să le punem la punct”, a concluzionat, la finalul meciului, antrenorul Sabău Svegler Mihai.

Meciul a fost arbitrat de Ștefan Bathory, Emanuel Pop și Lukacs Levente.