AcasăEvenimentSportFotbal. Preliminariile CM 2014. Romania, strivita de Olanda, scor general 8-1! Rezultatele...

Fotbal. Preliminariile CM 2014. Romania, strivita de Olanda, scor general 8-1! Rezultatele si marcatorii in toate partidele diputate marti

Echipa nationala a Romaniei a fost invinsa de Olanda, scor 4-0, intr-un meci din grupa D a preliminariilor pentru Cupa Mondiala din 2014. Golurile olandezilor au fost marcate de Van der Vaart si Van Persie (2) si Lens. Remiza din Ungaria a creat o mica furtuna in lotul lui Piturca. Cinci schimbari a facut Piturca, insa in echipa de start au ramas doi dintre cei mai contestati jucatori, Gicu Grozav si Bogdan Stancu.
Acesta din urma a avut si prima sansa pentru Romania in confruntarea de pe Amsterdam ArenA. O pasa a lui Adi Popa l-a gasit excelent in suprafata de pedeapsa pe jucatorul lui Orduspor, care a cerut penalti dupa o mana pusa de De Vrij, decizia arbitrului de a lasa jocul sa continue fiind la limita.

Dupa acest prim avertisment, olandezii au inceput sa ia jocul cat mai in serios si au creat panica in partea dreapta, unde Rat a pierdut majoritatea duelurilor cu Lens.

Prima ocazie la poarta lui Pantilimon s-a produs dupa zece minute de joc dupa un scenariu des intalnit pe durata meciului. Lens s-a distrat cu Rat, a centrat perfect in fata portii, dar imprecizia lui Van Persie, care a reluat peste din sapte metri, a facut ca deschiderea scorului sa se amane.

Nu s-a intamplat la fel si in minutul 12, cand Olanda a reusit sa treaca in avantaj. Scenariul a fost aproape identic. Rat a pierdut in fata lui Lens, mingea a fost trimisa in centru, de unde Van der Vaart l-a invins pe Pantilimon cu un sut din 18 metri, plasat perfect langa bara.

Deschiderea scorului i-a determinat pe olandezi sa inghete jocul, in timp ce baietii lui Piturca au fost depasiti clar din punct de vedere fizic.

Singura speranta intr-un astfel de context au fost contraatacurile venite in urma recuperarilor facute in jumatatea adversa.

In urma unor astfel de faze tricolorii si-au creat singurele ocazii din prima parte, de fiecare data prin Adi Popa. Mai intai, jucatorul Stelei a sutat lamentabil in minutul 35, pentru ca peste alte doua minute reluarea sa sa il forteze pe Vermeer sa scoata cu greu, milimetric pe langa bara.

Ca si in prima parte, tricolorii au acuzat impactul cu startul reprizei. Minutul 56 a reprezentat momentul desprinderii pentru batavi, dupa o adevarata „bijuterie” a lui Van Persie, care a reluat superb cu capul din sase metri, langa bara.

Reusita olandezilor a starnit furia fanilor romani prezenti pe stadion, care i-au cerut lui Victor Piturca sa demisioneze. Selectionerul a raspuns cu doua schimbari, scotandu-i de pe teren pe Tanase si Popa, insa nici aceste modificari nu au produs revirimentul asteptat.

Mai mult, olandezii au reusit sa mai inscrie odata, in minutul 65, dupa un penalty de amator comis de Gardos, care l-a agatat pe Lens in suprafata de pedeapsa. Autorul golului a fost Van Persie, care astfel a reusit dubla.

La 3-0 pe tabela de marcaj, Piturca a hotarat sa-l trimita pe teren pe Adi Mutu. Zambitor in momentul schimbarii, „Briliantul” a fost extrem de nervos, si-a certat colegii, dar nu a reusit sa aiba mari realizari. Scorul final a fost 4-0 in favoarea gazdelor, dupa ce Lens a punctat si el in prelungiri, profitand de o respingere gresita a lui Pantilimon.

Meciul cu Olanda reprezinta o dubla infrangere pentru nationala noastra. Pe langa pierderea punctelor, tricolorii si-au subrezit si golaverajul, care este principalul criteriu de departajare in caz de egalitate de puncte.
Romania are un golaveraj nul (0) in acest moment, spre deosebire de Ungaria, principala contracandidata, care are +5.
Dupa acest rezultat, nationala Romaniei ocupa locul 3 in grupa D, cu 10 puncte, opt mai putin decat Olanda si unul mai putin decat Ungaria.
Echipa nationala va disputa urmatorul meci oficial pe 6 septembrie, pe teren propriu impotriva Ungariei. Patru zile mai tarziu, tricolorii vor primi vizita Turciei.

Iata rezultatele inregistrate marti seara in meciurilor din preliminariile europene pentru Campionatul Mondial din 2014:

Grupa A

Serbia – Scotia 2-0 (Djuricici ’60 si ’65)

Tara Galilor – Croatia 1-2 (Bale ’21 – penalti / Lovren ’77, Eduardo ’87)

Belgia – Macedonia 1-0 (Hazard ’62)

Grupa B

Armenia – Cehia 0-3 (Vydra ’47 si ’81, Kolar ’90+5)

Danemarca – Bulgaria 1-1 (Agger ’63 – penalti / Manolev ’51)

Malta – Italia 0-2 (Balotelli ‘8 – penalti si ’45)

Grupa C

Irlanda – Austria 2-2 (Walters ’25 – penalti si ’45+1 / Harnik ’12, Alaba ’87)

Germania Kazahstan 4-1 (Reus ’24 si ’90, Gotze ’28, Gundogan ’32 / Schmidtgal ’47)

Grupa D

Estonia – Andorra 2-0 (Anier ’45, Lindpere ’62)

Turcia – Ungaria 1-1 (Yilmaz ’63 / Bode ’71)

Olanda – Romania 4-0 (van der Vaart ’12, van Persie ’56 si ’65 – penalti, Lens ’90)

Grupa F

Azerbaijan – Portugalia 0-2 (Alves ’63, Almeida ’78)

Irlanda de Nord – Israel 0-2 (Refaelov ’77, Ben Basat ’84)

Grupa H

Ucraina – Moldova 2-1 (Yarmolenko ’61, Khacheridi ’71 / Suvorov ’80)

Polonia – San Marino 5-0 (Lewandowski ’21 si ’48, ambele din penalti, Piszczek ’28, Teodorczyk ’61, Kosecki ’90+2)

Muntenegru – Anglia 1-1 (Damjanovic ’76 / Rooney ‘7)