AcasăEvenimentSportFOTBAL. Preliminarii Brazilia 2014: Romania - Olanda 1-4 (1-3). FINAL

FOTBAL. Preliminarii Brazilia 2014: Romania – Olanda 1-4 (1-3). FINAL

Meciul a inceput cu o ratare uriasa a lui Torje, in minutul 5. Sutul acestuia dintr-o lovitura libera loveste bara transversala. Patru minute mai tarziu, in minutul 9  Tatarusanu boxeza direct gresit, in capul lui Lens care inscrie: 0-1. Doua minute mai tarziu, Grozav rateaza incredibil. In min. 29 Martins Indi marcheaza pentru 0-2. In min. 39 Ciprian Marica reduce din handicap: 1-2. Olandezii marcheaza din penalti Van der Vaart: 1-3. Minutul 86 a marcat golul de 1-4: Van Persie

Echipele de start

România: Tătăruşanu – Tamaş, Chiricheş, Goian, Raţ – Pintilii, Bourceanu – Torje, Grozav, B. Stancu – Marica
Rezerve: Pantilimon, Luchin, Chipciu, Lazăr, Mutu, Latovlevici, Cociş, Găman, Maxim, Popa, Gardoş, Grigore

Olanda: Stekelenburg – Van Rhijn, Heitinga, Vlaar, Martins Indi –  N. de Jong, Van der Vaart, Strootman – Narsingh, Van Persie, Lens
Rezerve: Vermeer, Vorm, Janmaat, Douglas, Viergever, Classie, Elia, Emanuelson, Huntelaar, Afellay, Kuyt.

In celalalt meci Ungaria – Turcia 3-1