AcasăEvenimentSportFotbal. Play-off Liga Campionilor: Steaua Bucuresti - Legia Varsovia 1-1 (1-0)

Fotbal. Play-off Liga Campionilor: Steaua Bucuresti – Legia Varsovia 1-1 (1-0)

Steaua nu a reuşit să cîştige partida tur cu Legia chiar dacă a deschis scorul prin Piovaccari. Polonezii au egalat în a doua repriză prin Kosecki.

Steaua a început în ofensivă partida, iar Piovaccari a avut prima ocazie importantă din minutul 11. Italianul a ratat în poziţie de 1 la 1 cu Kuciak. Fostul portar al Vasluiului a fost în zi excelentă şi a mai scos două şuturi foarte bune ale lui Nicuşor Stanciu şi Cristi Tănase.

Pînă la urmă a venit şi golul în poarta polonezilor. La a doua încercare, Federico Piovaccari l-a lobat pe Kuciak. Pasa a venit din partea lui Bourceanu.

Finalul reprizei a aparţinut Legiei, iar Tătăruşanu a respins de lîngă bară după o reluare a polonezilor. Mai mult, Pintilii a primit cartonaş galben şi va absenta la returul de la Varşovia. Mijlocaşul Stelei s-a şi accidentat şi a fost schimbat la pauză.

Spre deosebire de prima parte, Legia a început mult mai bine repriza a doua şi a marcat prin Kosecki. Steaua s-a năpustit apoi spre poarta lui Kuciak, dar Bourceanu, Iancu şi Tănase ori au fost blocaţi de portarul oaspeţilor, ori au reluat pe lîngă poartă.

min. 53: GOL LEGIA! Kosecki egalează cu un şut din 10 metri.

min. 34: GOL STEAUA! Piovaccari deschide scorul după ce îl lobează pe Kuciak.

Steaua: Tătăruşanu – Georgievski, Szukala, Gardoş, Latovlevici – Pintilii, Bourceanu – Ad. Popa, N. Stanciu, Tănase – Piovaccari
Rezerve: Niţă, Filip, Prepeliţă, Ad. Cristea, Pîrvulescu, Răduţ, Iancu

Legia: Kuciak – Rzezniczak, Jodlowiec,  Dossa Junior, Wawrzyniak – Vrdoljak, Furman – Kucharczyk, Radovici, Kosecki – Saganowski
Rezerve: Skaba, Brzyski, Broz, Helio Pinto, Ojamaa, Dvalişvili, Zyro