AcasăEvenimentSportFOTBAL OLD-BOYS - Sport Team câştigă la Curtici cu 5-2 şi hat-trick...

FOTBAL OLD-BOYS – Sport Team câştigă la Curtici cu 5-2 şi hat-trick pentru Bogdan Bîrle

FOTBAL OLD-BOYS În data de 1 iulie, echipa de fotbal old-boys Sport Team Baia Mare a disputat, în deplasare la Curtici, un meci amical cu Old Boys Frontiera 1975 Curtici.

FOTBAL OLD-BOYS Jocul a avut loc pe stadionul fostei echipe de Liga a III-a, Frontiera Curtici, bine întreţinut, echipă care în prezent activează în Liga a IV-a.

De-a lungul anilor a jucat meciuri cu echipele de old-boys UTA Arad, Vagonul Arad, Strungul Arad, Pecica şi anual cu echipe din Ungaria.

Un meci important a avut loc înainte de 1989, când o echipă de studenţi americani a participat la un turneu în România şi la finalul vizitei au jucat un meci cu echipa din Curtici.

Curticenii se mândresc şi cu fostul mare jucător al UTA Arad, Leonida Nedelcu II, selecţionat şi în naţionala României, care a jucat două meciuri pentru echipa de old-boys din Curtici.

Meciul cu echipa din Baia Mare, cu o medie de vârstă mai redusă faţă de cei din Curtici, a început în nota de dominare a echipei gazdă, care în minutul 8 înscriu prin Ioan Naghi, Sport Team reuşind egalarea doar în minutul 25 (1-1), prin Bogdan Bîrle.

Băimărenii sunt conduşi din nou în minutul 30 (2-1), prin golul înscris de Cosmin Zaharia, însă, cu două minute înainte de finalul primei reprize, acelaşi Bogdan Bîrle aduce egalarea 2-2.

După reluarea jocului, jucătorilor echipei gazdă li se termină „benzina” şi astfel, în minutul 60, băimărenii preiau conducerea pe tabela de marcaj (2-3), din nou prin Bogdan Bîrle (cel mai bun de pe teren), iar până la final, reuşesc desprinderea la 2-5, prin golurile marcate de Sergiu Fagi şi Bogdan Trif.

old boys2

Arbitrajul a fost asigurat de Gherghe Mocanu, Ioan Bîrla şi Marian Gheorghe.

Frontiera 1975 Curtici: Ioan Locaciu Nicolae Târle, Teodor Jivan, Vince Almasi, Dănuţ Negrau, Liviu Negrau, Radu Julean, Sorin Grecu, Iulian Moţ, Doru Bulboacă, Marian Fincean, Lucian Bulboacă, Ştefan Roza, Ioan Naghi şi Cosmin Zaharia.

Sport Team: Darius Mihuţ, Daniel Gheighiş, Raul Maghear, Vasile Terec (cpt.), Ionuţ Simon, Florin Frenţ, Cristian Bărbos, Rareş Pop-Popescu, Ionuţ Pop, Sergiu Fagi, Bogdan Bîrle, Bogdan Trif, Edi Costin şi Ioan Marchiş.

Echipa Sport Team mulţumeşte gazdelor pentru frumoasă primire şi ospitalitatea de care au dat dovadă curticenii.