AcasăEvenimentSportFOTBAL OLD-BOYS - Sport Team Baia Mare a învins-o pe Gyulaháza...

FOTBAL OLD-BOYS – Sport Team Baia Mare a învins-o pe Gyulaháza din Ungaria

Sâmbătă,  25 iunie, pe terenul din satul Săsar, s-a desfăşurat partida amicală de fotbal old-boys dintre echipa băimăreană Sport Team şi cea din localitatea Gyulaháza, Ungaria.

A fost meciul cu numărul trei dintre cele două echipe pe teren mare, primele două disputându-se în 2012, unul în Gyulaháza, scor 6-5 pentru unguri şi al doilea în Baia Mare, scor 5-0 pentru Sport Team. Între timp, echipa din Baia Mare a fost invitată în Ungaria la un turneu de fotbal în sală unde a obţinut locul doi.

Meciul de sâmbătă s-a desfăşurat în nota de dominare a echipei din Baia Mare, care a deschis scorul relativ repede prin Florin Florea, iar în minutul 22 Sergiu Fagi (noul jucător al echipei băimărene) a majorat scorul la 2-0 printr-un şut de la aproximativ 25 m în colţul lung al portarului Csaba Nagy (2-0).

Echipa din Ungaria s-a concentrat mai bine la joc şi, în urma unui atac poziţional, un jucător al acesteia a fost faultat în careu,  iar arbitrul Alexandru Bella, fără ezitare, a pus mingea pe „var”, şi scorul a devenit 2-1, marcator fiind Mihaly Bombera.

Până la finalul primei reprize, jocul s-a echilibrat, iar în urma mai multor ocazii din partea ambelor echipe au mai fost înscrise două goluri de fiecare echipă, primul prin Bogdan Trif, respectiv de acelaşi jucător ungur Mihaly Bombera şi astfel primul mitan al meciului s-a terminat cu 3-2 în favoarea băimărenilor.

După reluarea jocului, echipa gazdă a reuşit să înscrie din nou în minutul 51 prin Florin Florea, scorul devenind 4-2, însă pe fondul unei relaxări a echipei gazdă, jucătorii din Gyulaháza, care activează într-o ligă de opt echipe old-boys la nivelul zonei, au reuşit să egaleze scorul prin golurile marcate de Mihaly Bambera din 11 m şi Istvan Szoke din lovitură liberă de la aproximativ 20 m (4-4 în min. 70).

La acest scor antrenorul echipei gazdă, Ioan Marchiş, a făcut o modificare tactică la echipă, respectiv Bogdan Bîrle a fost trecut la mijlocul terenul din postura de fundaş şi jocul echipei s-a revigorat, urmând ca până la finalul jocului să fie înscrise trei goluri prin Cristian Bărbos, Bogdan Trif şi Bogdan Bîrle şi astfel echipa Sport Team a învins cu 7-4.

old boys_800x382

Arbitrajul a fost asigurat de Alexandru Bella, Şerban Grad şi Cătălin Erdei.

Sport Team: Darius Mihuş, Edi Costin, Cristian Măgurean, Sebastian Silaghi, Alain Serge, Virgil Raţiu, Florin Florea, Sorin Bocman, Sergiu Fagi, Daniel Lupuţi, Bogdan Bărle,Cristian Bărbos, Ionuţ Şimon, Alin Gavrilă, Daniel Gheighiş şi Ioan Marchiş.

Gyulaháza: Csaba Nagy, Lajos Toth, Aandor Goti, Tibor Benko, Istvan Dancs, Zoltan Dudas, Istvan Szoke, Janos Bunkoczi, Bela Molnar, Mihaly Bombera, Janos Bella, Tibor Toth, Istvan Olah, Josef Takacs şi Tibor Molnar.

La finalul meciului, echipa din Baia Mare a oferit echipei din Ungaria, o cupă a prieteniei dintre cele două echipe.

Următorul meci pentru Sport Team, este programat pentru vineri, 8 iunie, la Zalău, cu echipa Armătura.