AcasăEvenimentSportFotbal old-boys.Meci amical Viitorul Gardani - Sport Team Baia Mare 2-3

Fotbal old-boys.Meci amical Viitorul Gardani – Sport Team Baia Mare 2-3

Vineri 03 august 2012, de la orele 18.30, pe terenul din Gardani a avut loc meciul amical de fotbal Old-boys, dintre echipele Viitorul Gardani si Sport Team Baia mare. In ciuda terenului tare, cu multe crapaturi de la seceta, meciul a fost foarte disputat, insa cei care au deschis scorul in minutul 35, au fost baimarenii prin noul jucator Norby Szopko, in urma unui contraatac. Dupa gol, echipa gazda pune presiune pe apararea de la Sport Team si reuseste egalarea in minutul 40, prin Dorin Bora, dupa ce in prealabil portarul baimarean Radu Pustai mai apara un sut puternic a lui Dinu Bud. Pana la pauza echipa Sport Team reuseste sa preia din nou conducerea prin golul inscris de acelasi jucator Norby Szopko, care trimite de la 25 metri peste portarul gazda Radu Tanc, iesit neinspirat pana la careul de 16 metri.
Dupa reluare, pe fondul unui joc bun prestat de echipa gazada cu atacuri sustinute la poarta baimarenilor, acestia din urma reusesc sa inscrie un nou gol, in min 60 prin veteranul Ioan Marchis, care a sutat sec din careul mic, dupa o pasa prelungita de la Alin Gavrila si Cristian Barbos (1-3). La acest scor echipa din Gardani preia conducerea jocului in teren si dupa mai multe atacuri susccesive si suturi la poarta oaspetilor, scoase in extremis de portarul Radu Pustai, obtine o lovitura de la 11 metri, iar prin golul marcat de Mircea Dumitras in minutul 80, reuseste reducerea scorului la 2-3, scor cu care se termina meciul.
Arbitraj bun asigurat de o brigada foarte tanara compusa din: David Pojar, Oana Bolos si Dana Marchis.
Echipele
Viitorul Gardani: Radu Tanc, Alin Tanc, Daniel One, Ionut Ardelean, Gheorghe Calauz, Dinu Bud, Dorin Bora, Marcel Ghit, Mircea Dumitras, Daniel Ardelean si Vladut Dumitras.Au mai jucat: Cosmin Babas si Daniel Ardelean.
Spot Team: Radu Pustai, Daniel Lupse, Vasile Terec, Florin Miclaus, Daniel Gheighis, Ioan Marchis, Daniel Luputi, Adrian Costin, Cristian Barbos, Gavrila Alin si Norby Szopko. Au mai jucat: Andrei Costin si Bogdan Trif.
Urmatorul meci, returul cu Fc. Porto Bozanta Mica si se perfecteaza un joc cu o echipa de old-boys din Ungaria, pe data de 1 septembrie.