AcasăEvenimentSportFOTBAL - MECI BARAJ: Flacara Halmasd - Plimob Sighet 1-2 (0-1). Sighetenii...

FOTBAL – MECI BARAJ: Flacara Halmasd – Plimob Sighet 1-2 (0-1). Sighetenii au promovat in liga a treia

PLIMOB SIGHETU MARMAŢIEI: 1. Lucian Mocian, 4. Emil Dăncuş, 5. Cosmin Pop, 7. Paul Baiaş, 8. Nechita Ţiplea, 9. Alexandru Novoselensky, 10. Petru Stan, 14. Sorin Dunca, 17. Raul Novoselensky, 19. Liviu Bogdan şi 11. Cristian Layis. Rezerve: 12. Claudiu Risco, 22. Emanuel Popan, 15. Daniel Covasciuc, 20. Cristian Dumitru, 13. Maliar Dantes, 6. Lorand Ciohan şi 2. Radu Hotea. Antrenor: Ionel Hotea.

FLACĂRA HALMĂŞD: 1. Emil Lucaciu – 85. Ionuţ Pop, 14. Adrian Farkaş, 7. Garbacz Szilard, 19. Marcel Mureşan, 8. Adrian Dregan (cpt.), 4. Emil Borz, 20. Adrian Gheţi, 11. Tudor Ulmeanu, 25. Vlad Paşcalău şi 28. Doru Sabău. Rezerve: 12. Alexandru Andreica – 10. Nicolae Rad, 30. Dumitru Bloj, 32. Nicolae Roşu, 33. Marius Tarce, 5. Claudiu Rus şi 15. Alin Puşcaş. Antrenor: Vasile Paşca. Delegat: Gavril Puşcaş.

Brigada de arbitri: la centru: Kovacs Istvan (Carei); asistenţi: Constantin Por şi Sergiu Neichi (ambii din Satu Mare). Observatori: Szilaghi Ştefan şi Iosif Vigu (ambii din Satu Mare)

Flacara Halmasd evelueaza in echipament alb-albastru cu sorturi negre, in timp ce Plimob in echipament visiniu-portocaliu. Cu cateva minute inaite de inceperea partidei, in tribune se aflau aprox. 100 de spectatori, refugiati la umbra. Intreaga partida a fost live text pe www.sportulsalajean.ro.

Ora 17.28: Se dă startul partidei. Primob are lovitura de începere

Min 4, 0 – 1: Plimob deschide scorul prin Raul Novoselensky, care, scapat singur cu Lucaciu, trimite cu latul in poarta

Min 9:  La meci sunt prezenţi şi 6 suporteri ai echipei din Halmasd, care intretin atmosfera

Min 9: Flacara are primul atac la poarta formatiei din Sighet, prin Garbacz Szilard, dar defensiva adversa respinge pericolul

Min 12: In tribune si-a facut aparitia primarul orasului Simleu Silvaniei – Septimiu Ţurcaş si fostul finantator al Silvaniei -Dumitru Blaga. Langa cei doi a sosit si primarul de la Nusfalau – Radu Mate

Min 19:  Paul Baiaş  patrund pe partea dreapta, centreaza lung in careu, de unde  Nechita Ţiplea reia peste poarta aparata de Emil Lucaciu

Min 20: Marcel Muresean centreaza in careu pt Gheti, insa acesta este surprins in pozitie de offsaid

Min 21: Flacara prinde curaj si initiaza tot mai multe atacuri la poarta adversa

Min 22: Centralul partidei acorda pauza de hidratare

Min 22: Prima schimbare la Flacara Halmasd: iese Doru Sabau si intra Alin Puscas

Min 24:   Cristian Layis  primeste o minge la marginea careului, se intoarce si expediaza un sut in forta, dar care trece pe langa poarta lui Emil Lucaciu. Tot el, un minut mai tarziu, preia balonul si suteaza peste poarta lui Lucaciu

Min 30:  Raul Novoselensky suteaza de la 20 m peste poarta

Min 33:  Paul Baiaş centreaza in fata portii, dar Adrian Dregan respinge balonul in corner

Min 35: Flacara incearca sa puna probleme defensivei Sighetului, dar Tudor Ulmeanu si Adrian Gheti sunt imprecisi la putinele ocazii din fata portii

Min 38: Gheti ia o actiune pe cont propriu din propriu teren, patrunde pe flancul drept si suteaza putin peste poarta celor de la Plimob

Min 39: Flacara nu se dezminte si un minut mai tarziu Ulmeanu paseaza cu Gheti, care patrunde si singur cu portarul advers suteaza milimetric pe langa poarta

Min 40: Gheti faulteaza in atac, protesteaza la deciziile arbitrului si este imediat sanctionat cu cartonas galben

Min 42: Cartonas galben primit de Raul Novoselensky

Min 45: Centralul partidei arata 3 min de prelungire

Min 45 + 1:  Cristian Layis suteaza de la aprox 25 m , insa Lucaciu prinde mingea sigur in brate

Fluier final al primei reprize. La pauza Primob conduce cu un avantaj minim 0 – 1

Ora 18.32: Incepe repriza secunda

Min 50: Flacara beneficiaza de o lovitura libera de la apox. 18 m lateral dreapta

Min 52: Lovitura libera executata de Vlad Pascalu, dar portarul prinde precis

Min 53: Schimbare la Flacara: Iese ionut Pop si intra Dumitru Bloj

Min 54: Si inceputul reprizei a II-a este dominat de formatia din Halmasd

Min 55: Moment comic la Satu Mare: portarul de la Plimob centreaza in capul lui Tudor Ulmeanu, dar mingea se duce paralel cu poarta Sighetului

Min 57, 1 – 1: Muresan paseaza la Gheti care, cu un sut la coltul lung, restabileste egalitatea

Min 58: Cartonas galben aratat lui Liviu Bogdan

Min 65: Gheti este lansat de la aprox.  40 m de Garbacz Szilard, ramane singur cu portarul, se dezechilibreaza si pare a fi agatat, ramane cu poarta goala, dar rateaza, toata banca de la Flacara cat si spectatorii prezenti la meci protesteaza la lipsa de reactie a arbitrului central, care lasa avantaj

Min 67: Ulmeanu centreaza in 6 m pt Gheti, care suteaza milimetric pe langa poarta

Min 68: Flacara Halmasd conduce categoric ostilitatile, ratand a doua ocazie consecutiva de a trece in avantaj

Min 68: Centralul partidei acorda a doua pauza de hidratare din acest meci

Min 69: Cristian Layis isi incearca norocul la poarta lui Lucaciu, suteaza bine, dar putin pe langa poarta Halmasdului

Min 70: Cristian Layis recupereaza o minge, suteaza la poarta lui Lucaciu, care respinge in partea stanga

Min 73: Borz il lanseaza foarte bine pe Gheti, care patrunde pe partea dreapta, care, in pozitie de unu la unu cu jucatorul advers se impiedica si rateaza sansa de a suta spre poarta celor de la Sighetu Marmatiei

Min 76: Oboseala si caldura de afara isi spun cuvantul. Nici o echipa nu este dispusa sa riste, iar meciul se indreapta spre prelungiri

Min 77: Flacara joaca in inferioritate numirica deoarece Gheti a iesit in afara terenului pt a primi ingrijiri medicale

Min 82: Plimob beneficiaza de o lovitura libera periculoasa din preajma carelui de la Flacara.  Emil Dăncuş se pregateste sa execute, dar trimite in zid

Min 83: Schimbare la Halmasd: iese autorul golului – Adrian Gheti si intra Nicolae Rad

Min 84: Flacara a facut pasul inapoi, dand sansa formatiei din Sighet sa aiba o mai buna posesie a balonului si sa domine pe teren

Min 88, 1  – 2: Emil Lucaciu respinge transversala un sut la poarta, de unde mingea ajunge la Cristian Layis, care are de indeplinit o simpla formalitate

Min 88: Cei din Sighet conduc ostilitatile in continuare

Min 90: Flacara nu reduce motoarele, fiind prezenta in careul advers, avand chiar o ocazie prin Adrian Dregan si Nicolae Rad

Fluier final al partidei. Flacara Halmasd pierde pana la urma, parasind terenul in aplauzele spectatorilor.