AcasăEvenimentSportFotbal. Meci amical. Joc bun, rezultat pe măsură: FC Zalău - FC...

Fotbal. Meci amical. Joc bun, rezultat pe măsură: FC Zalău – FC Municipal Baia Mare 2-2 (2-0)

foto arhiva

FC Municipal Baia Mare a reuşit un rezultat excelent în penultimul amical al iernii, obţinînd o remiză absolut meritată în deplasarea de la formaţia de liga a treia, FC Zalău, scor 2-2. Gruparea noastră putea chiar să se impună, avînd o repriză secundă în care a dominat jocul. Băimărenii nu s-au regăsit în primele 15 minute ale partidei şi gazdele au deschis scorul în minutul 10 prin Andrei Bălan. FC Municipal a ieşit mai mult la joc şi chiar putea să egaleze, dacă centralul Paul Unimătan ar fi indicat punctul cu var la un fault clar asupra lui Moldovan. La ultima fază din primele 45 de minute, gazdele îşi majorează avantajul, Bulz reluînd în plasă o centrare venită din corner. Trupa antrenată de Ioan Onciu a avut un debut de repriză secundă perfect şi în numai un minut a marcat în două rînduri. Mai întîi Tudor Brata (min. 50), care a pus latul la o centrare în faţa porţii. Apoi a venit rîndul lui Radu Ernst (51), acesta învingîndu-l pe portarul advers cu şut din afara careului. Chiar dacă pînă la final ambele echipe au beneficiat de ocazii, partida s-a încheiat nedecisă. FC Municipal Baia Mare are programat ultimul amical pentru miercuri sau sîmbătă, cînd va evolua, tot în deplasare, cu CS Seini. • FC Zalău: Chiş – Negrean, Cosma, Bulz, Lung, Maior, Stanciu, C. Sabou, Ionaşcu, Bălan şi Teglaş. Au mai jucat: Gudea – Jula, Cornaci, Ţiriac, Bode, Silaghi, C. Ardelean şi Gigi Gorga. Antrenor: Marius Paşca. • FC Municipal Baia Mare: Danciu (75 Iura) – Gherghel, Hodor, Lazăr, Gherman – Giurgiu (60 Toma), P. Ardelean (46 Iaţu), Ernst (60 Ignat), Szentlaszloi (46 Răduneaţă) – Moldovan (46 Brata), Feraru. Antrenor: Ioan Onciu.