AcasăEvenimentSportFOTBAL. MECI AMICAL: AS Porto - Sport Team Baia Mare 4-5 (2-2)

FOTBAL. MECI AMICAL: AS Porto – Sport Team Baia Mare 4-5 (2-2)

Vineri 13.07.2012,de la orele 19.00, pe terenul(în refacere) din Bozînta Mică s-a desfaşurat partida de fotbal dintre echipa din localitate A.S.Porto, care urmează să se înscrie în Liga a-V-a şi Sport Team Baia Mare, scor final 4-5, la pauză 2-2.
Meciul a fost foarte disputat, întrucât echipa locală are în componenţă doar jucatori tineri, o parte dintre aceştia cu junioratul terminat pe la cluburi de fotbal din Baia Mare. Cei din Bozînta deschis scorul relative repede si cu concursul portarului de la Sport Team, care scapă mingea printre picioare în propria poarta. După doar câteva minute echipa din Baia Mare egalează prin Bogdan Birle, însa din nou gazdele iau conducerea dupa o bâlbîială a apărării echipei bimarene, iar fundaşul Vasile Terec marchează un autogol. Pană la pauză acelaşi Bogdan Birle mai marcheaza un gol si prima repriză se încheie 2-2.
Dupa reluare echipa din Baia Mare preia conducerea (2-3), în urma unei lovituri de la 11 m., golul fiind marcat de portarul Radu Pustai, care a dorit să facă un cadou echipei de ziua lui şi să-şi repare greşeala după gafa de la primul gol.
În continuare acelaş joc bun prestat de jucătorii gazdă, care reuşesc egalarea(3-3) şi chiar să preia din nou conducerea cu 4-3, însă Sport Team având mai multă experienţă în teren şi mai multe jocuri(cei din Bozînta Mică fiind la primul meci), reuşeşte prin acelaşi Bogdan Birle, să înscrie de două ori şi să preia conducerea jocului, care se termină cu 4-5.
Arbitraj foarte bun asigurat de Csaba Mezei, Stefan Mezei si mezina de 15 ani, Dana Marchis, care s-a descurcat foarte bine fiind la al doilea meci la seniori. Returul se va disputa pe terenul din Tautii Magheraus, iar următorul meci al echipei din Baia Mare în 03.08.2012, cu Viitorul Gîrdani.
Echipele:
A.S.Porto: Iulian Tămaş, Doruţu Iosif, Marius Ghita, Cătălin Pop, Florinel Mureşan, Paul Rus, Cătălin Gîrdălean, Cristian Mureşan, Vasile Vinţ, Mircea Moţoc, Bogdan Vălean.Au mai jucat:Vlad Dorca, Iulian Matei, Bogdan Horincar şi Dorin Dorca.
Sport Team: Radu Pustai, Alexandru Mihalca, Vasile Terec, Daniel Lupşe, Daniel Gheighiş, Daniel Lupuţi(cel mai bun de pe teren), Rareş Pop Popescu, Bogdan Trif, Cristian Bărbos, Alin Gavrilă şi Bogdan Bîrle.Au Mai jucat:Ioan Mihalca, Adi Costin, Florin Miclăuş şi Ioan Marchiş.