AcasăEvenimentSportFotbal. Liga a II-a FC Maramureş Universitar Baia Mare - Juventus București...

Fotbal. Liga a II-a FC Maramureş Universitar Baia Mare – Juventus București 2-1 (0-0)

FCMU, locul 11, cu 16 puncte în clasamentului Ligii a II-a, seria Vest, a întâlnit pe stadionul ”Viorel Mateianu” echipa Juventus București, ocupanta locului 15, cu o zestre de 12 puncte. În tur, echipa băimăreană a fost învinsă de oaspeţii de astăzi cu scorul de 2-1. Jucătorii pregătiți de tehnicienii Romulus Buia şi Ciprian Dorobanţu au început returul cu stângul, suferind o înfrângere în faţa celor de la FC Argeş.
FC Maramureş: Lovasz – Duruş, Hodor, Istrofor, De Rosa – Achim, Fritea, Roman, Filip – Dragoş, Tănasă. Rezerve: Marza, Negrea, Urs, V.Pop, S. Feraru, Deac, M.Feraru.
Antrenor: Romulus Buia
În prima repriză băimărenii au avut doar două ocazii de gol, cea mai mare în minutul 43, când Filip a ratat din apropierea porții. Mijlocașul băimărean a scăpat singur spre poarta  bucureştenilor, dar balonul a lovit bara.
Oaspeții au fost cei care au deschis scorul în minutul 69 prin lovitura de la 11 metri transformată de Damaschin, acordată corect după un fault comis de fundașul De Rosa.
Băimărenii restabilesc egalitatea în min. 75 în urma unei lovituri libere executată perfect de Roman, cel care, de altfel, avea să închidă tabela prin penalty-ul transformat în ultimul minut al partidei.

Băimărenii rămân pe locul11, dar acum au 19 puncte și -1 la golaveraj.