AcasăEvenimentSportFotbal - Liga 1 - Steaua a facut instructie cu Ceahlaul Piatra...

Fotbal – Liga 1 – Steaua a facut instructie cu Ceahlaul Piatra Neamt

Steaua s-a impus categoric în faţa Ceahlăului cu 3-0. „Dubla” lui Rusescu şi reuşita lui Rocha îi distanţează în clasament pe roş-albaştri de rivale.

Steaua a început meciul conform previziunilor lui Gigi Becali, adică pe atac şi cu eficienţă. Apărarea oaspeţilor a cedat în urma unui corner. Mingea bîlbîită de fundaşii Ceahlăului a fost împinsă în plasă de Rusescu (11). Golubovici l-a încercat pe Stanca în două rînduri, dar fără succes.

Tănase l-a distrus pe Marc în banda stîngă a Stelei şi de aici a venit şi golul doi. Mijlocaşul Stelei a ratat o reluare spectaculoasă, dar Rocha a fost atent şi nu l-a iertat pe Jovici din 8 metri (33). Rusescu a ratat „dubla” în două rînduri şi oaspeţii au scăpat cu doar două goluri primite în prima repriză.

Steliştii au continuat iureşul la poarta lui Jovici şi în repriza secundă. Reghecampf l-a aruncat în luptă pe Adi Popa, aflat la debut. Cu el şi Chipciu pe benzi, Ceahlăul n-a avut nici o şansă.

Rusescu a reuşit „dubla” în urma unei acţiuni în viteză a lui Chipciu, care a arătat că se simte foarte bine mutat în banda stîngă.
Steliştii au scăzut ritmul şi le-au permis jucătorilor lui Enache să se apropie mai mult de poarta lui Stanca, dar fără ca scorul de pe tabelă să se schimbe.

Steaua se distanţează la 5 puncte de Dinamo şi la 4 de CFR Cluj.