AcasăEvenimentSportFotbal. Înfrîngere în ultimul amical. FC Zalău - FC Municipal Baia Mare...

Fotbal. Înfrîngere în ultimul amical. FC Zalău – FC Municipal Baia Mare 2-1 (0-1)

FC Municipal Baia Mare a încheiat seria meciurilor amicale cu o înfrîngere, aceasta pierzînd în deplasarea de la FC Zalău, partidă ce s-a desfăşurat la Nuşfalău. Băimărenii au condus după primele 45 de minute la limită, prin golul marcat de V. Pop în minutul 35 din penalty, în urma unui fault la Deac, dar gazdele au întors meciul în repriza secundă, profitînd de repriza mai slabă a echipei noastre, dar şi a greşelilor din defensivă. Trupa antrenată de Dorin Toma putea să închidă jocul definitiv după ce a avut avantaj pe tabelă, dar Deac, Barboloviciu sau Feraru nu au fost concentraţi în faţa porţii şi au irosit ocazii extrem de importante.

FC Municipal Baia Mare a disputat în perioada de pregătire şase jocuri amicale, din care a obţinut dăuă victorii, cu Someşul Oar şi Unirea Jucu, şi a suferit patru înfrîngeri, cu Gloria Bistriţa, juniorii republicani A ai Olimpiei Satu Mare, şi dubla cu FC Zalău. Băimărenii au evoluat în acest ultim amical în următoarea formulă: Bota (70 Cârlan) – Gherghel, Hodor, Horj (15 Chiorean), Duruş – Barboloviciu (70 Mureşan), Urs, Giurgiu, V. Pop (70 Răduneaţă) – Deac (76 Pomean), Feraru (70 Morar). FC Municipal Baia Mare îşi începe meciurile oficiale din Liga a III-a pe 1 martie, în deplasare, cu CS Ineu, de la ora 15.00.