AcasăEvenimentSportFotbal feminin. De toată lauda! Olimpia Cluj a ajuns în optimile Ligii...

Fotbal feminin. De toată lauda! Olimpia Cluj a ajuns în optimile Ligii Campionilor!

Clujul este primul oraş din România care reuşeşte să ducă o echipă în optimile Ligii Campionilor, performanţă uriaşă pentru fotbalul românesc. Performera nu este însă CFR Cluj, cum s-ar putea crede, ci Olimpia Cluj, campioana României la fotbal feminin.
Fără vedetele Cosmina Duşa şi Raluca Sârghe, transferate în Turcia, Olimpia a reuşit totuşi minunea în Austria. După 1-1 la Cluj, elevele lui Mirel Albon au repetat un joc excelent şi pe terenul lui Neulengbach. Deşi au fost conduse după golul marcat de brazilianca Giovana (’30), clujencele au reuşit să revină şi să împingă meciul în prelungiri, graţie reuşitei Alexandrei Lunca (’81).
Jucătoarea Olimpiei avea să-şi treacă numele pe lista marcatorilor şi în prima repriză de prelungiri, o reuşită care i-a adus formaţiei clujene o calificare istorică în optimile celei mai importante competiţii intercluburi. Neulengbach a reuşit egalarea în minutul 108, dar în zadar, clujencele merg mai departe datorită golului în plus marcat în deplasare.
În optimi clujencele vor da piept cu italiencele de la ASD Torres CF, care au trecut de Apollon Limasol, cu scorul general de 6-3.