AcasăEvenimentSportFotbal. Cupa României. FC Vaslui calcă totul în picioare! A treia victorie...

Fotbal. Cupa României. FC Vaslui calcă totul în picioare! A treia victorie consecutivă în acest sezon

FC Vaslui s-a calificat joi în semifinalele Cupei României-Timişoreana la fotbal, după ce a învins pe Oţelul Galaţi cu scorul de 3-2 (1-0), în deplasare, în sferturile de finală ale competiţiei KO.
Pentru FC Vaslui au marcat brazilianul Wesley Lopes (45+2, 62) şi senegalezul Ousmane N’Doye (84), toate din pasele lui Lucian Sânmărtean, în timp ce pentru campioana României au înscris Liviu Antal (64), cu o execuţie splendidă, din foarfecă, şi Laurenţiu Iorga (67 – penalty).

Oţelul a început excelent şi a avut o bară în minutul 4, la lovitura de cap a lui Iorga, după care Borjan a respins şutul lui Stromajer. Oaspeţii şi-au creat şi ei o ocazie bună, prin Temwanjera (14), dar acesta a şutat mult pe lângă poartă. Echipa gazdă a mai avut o ocazie notabilă (17), când Sălăgeanu a trimis periculos în careu, dar Perendija a reluat puţin pe lângă poartă. Oţelul a cerut penalty în min. 24, la intervenţia lui Papp la Paraschiv, dar arbitrul a acordat cartonaş galben pentru simulare gălăţeanului. Vasluienii au dat lovitura în prelungirile primei reprize, prin Wesley, care a marcat cu capul din apropiere, la centrarea aceluiași Sânmărtean (FOTO).

La reluare, Temwanjera (49) a ratat o nouă situaţie, după care oaspeţii şi-au majorat avantajul, prin Wesley (62), care a reluat în plasă centrarea lui Sânmărtean. Oţelul a reuşit egalarea în decurs de câteva minute, mai întâi Antal a reuşit un gol fabulos, din foarfecă (64), iar apoi Iorga a transformat, cu emoţii, un penalty (67) acordat după intervenţia lui Milanov la Didi, intrat pe teren de puţine secunde.

Oţelul a mai avut o ocazie în min. 78, prin Pena, după care N’Doye a marcat golul victoriei pentru FC Vaslui, după pasa extraordinarului Sânmărtean (84).

Vineri, la ora 16,00, are loc tragerea la sorţi a semifinalelor (tur – retur), celelalte echipe calificate fiind Dinamo, Rapid şi Gaz Metan Mediaş.