AcasăEvenimentSportFOTBAL: Cupa "Ciprian Ungur 2013" a fost castigata de Tractorul Satulung

FOTBAL: Cupa „Ciprian Ungur 2013” a fost castigata de Tractorul Satulung

Astazi pe terenul de fotbal din centrul comunei Satulung a fost o zi cu adevarat dedicata sportului rege. Opt echipe din toate satele comunei au fost prezente la editia a VIII-a dedicata celui care a fost jucator la Plastunion Satulung, Ciprian Ungur. Meciurile au fost conduse de arbitri ai Asociatiei Judetene de Fotbal Maramures.

La start au fost prezente formatiile: Stejarul Fersig, Solaris Pribilesti, ZU Mogosesti, Hideaga, Ariesul de Padure, Finteusu Mic, Tractorul Satulung si Vectrix Satulung. Primul meci a inceput la ora 10 iar finala s-a jucat la ora 18.00. Durata unei reprize a fost de 25 de minute, cu pauza de 5 minute. Daca la finalul meciurilor era egalitate se trecea direct la executarea loviturilor de la 11 metri.

Finala Mica: Finteusu Mic – Ariesul de Padure 6-1

Finala Mare: Tractorul Satulung – Vectrix Satulung 5-3, d.penalty-uri, 2-2 (1-2)

Scorul a fost deschis de fotbalistii de la Tractorul Satulung, dar la 2 minute Vectrix Satulung a egalat. Mai mult, doua minute mai tarziu, au preluat conducerea pe tabela de marcaj. In prima repriza cei de la Vectrix puteau sa se distanteze pe tabela de marcaj. La fel si in repriza secunda. Numai ca ocaziile se razbuna, iar centralul Pop acorda penalti la un hent in careu. Tractorul marcheaza si restabileste egalitatea. De altfel, acesta a fost si rezultatul final. Au urmat loviturile de la 11 metri.

Iata cronologia penaltiurilor

Primii au executat cei de la Tractorul, portarul Vectrixului apara. Executa Vectrix numai ca mingea este trimisa peste poarta: 0-0

Executa Tractorul si marcheaza, in timp ce Vectrix rateaza trimitand mingea pe langa poarta: 1-0.

Executa Tractorul si apara portarul Vectrix-ului, in timp ce ceilalti marcheaza: 1-1.

Executa Tractorul si marcheaza, in timp ce Vectrix rateaza: 2-1.

Executa Tractorul si marcheaza: 3-1.

La final toate formatiile au fost premiate cu diplome iar cele de pe podium au primit si cupe.