AcasăEvenimentSportRomania invinsa de Slovenia in ultimul test dinaintea startului preliminariilor CM 2014

Naţionala României a pierdut meciul amical din Slovenia, 3-4, în ultimul test dinaintea startului preliminariilor pentru Mondialul din 2014. Tricolorii vor debuta pe 7 septembrie, în Estonia.

Slovenii ne-au luat tare din start. În minutul 4, Cesar l-a învins pe Lobonţ cu o lovitură de cap. După cîteva faze anemice ale tricolorilor, slovenii au ratat o ocazie imensă. Kim a reluat greşit o centrare, aflat faţă în faţă cu Lobonţ. Prima parte s-a încheiat fără ca România să aibă vreo mare ocazie. Excelent în prima parte, Chiricheş a comis-o rău de tot în minutul  50. I-a oferit mingea lui Birsa, după care l-a faultat în careu. Dedici a executat penalty-ul şi a mărit diferenţa, 2-0!

Papp şi-a răscumpărat greşeala la primul gol al slovenilor şi a împins cu latul în plasă centrarea lui Torje din lovitură liberă(56). Patru minute mai tîrziu, apărarea aşezată prost a tricolorilor a cedat din nou. Dedici a scăpat singur cu Lobonţ şi a înscris cu un şut la colţul lung.

Slovenii ne-au dat mari emoţii la fazele fixe, dar România a revenit în joc graţie inspiraţiei lui Tănase. Mijlocaşul Stelei a fost faultat în careu de Handanovici şi Torje a redus din diferenţă din penalty (68).

Doar un minut a rezistat apărarea de hîrtie a României. Kirm a scăpat pe un contraatac şi a marcat cu un şut bine plasat, pe lîngă Lobonţ. În minutul 79, Niculae l-a servit excelent pe Grozav în faţa porţii , iar atacantul Petrolului a n-a iertat. 4-3!

Jucătorii lui Piţurcă au forţat egalarea pe final, dar n-au reuşit să evite înfrîngerea în ultimul test de dinaintea preliminariilor pentru Mondialul din 2014.

Slovenia: Handanovici – Brecko, Suler (Maroh ’90+2), Cesar, Struna – Birsa (Sisici ’80), Radoslavljevici, Kurtici (Mertelj ’72), Dedici – Kirm (Bacinovici ’89) – Matavz (Velikonka ’84). Antrenor: Slavisa Stojanovici.

România: Lobonţ – Papp (Luchin ’74), Chiricheş, Găman (Tamaş ’46), Raţ (Latovlevici ’80) – Cociş, Lazăr (Bourceanu ’46) – Torje, B. Stancu (Grozav ’46), Tănase – Marica (M. Niculae ’65). Antrenor: Victor Piţurcă.

Cartonaşe galbene: Suler ’55, Handanovici ’67 / Torje ’32, Papp ’63, Tamaş ’81.

Primul meci al echipei României în preliminariile CM-2014 din Brazilia va avea loc în 7 septembrie, cu Estonia, în deplasare.

Sursa: text si foto GSP.RO

Selecţionerul Victor Piţurcă a declarat că echipa României a pierdut categoric amicalul cu Slovenia, în ciuda scorului strâns, 3-4, precizând că este îngrijorat în perspectiva debutului în preliminariile Cupei Mondiale de golurile primite uşor în meciul de la Ljubljana.

„Acest ultim test l-am pierdut categoric, chiar dacă scorul a fost 4-3. Unii jucători nu au început campionatul, dar şi ceilalţi care au meciuri în picioare nu au fost ceea ce trebuia. S-au comis greşeli impardonabile, de plasament… Într-un meci e posibil să mai comiţi erori, dar greşelile de plasament, de ordin tactic nu ar trebui să se facă la nivelul acesta. E îmbucurător că am reuşit să dăm trei goluri. Asta mi-am şi dorit, să înscriem o dată sau de două ori în perspectiva meciului cu Estonia, dar îmi dau de gândit golurile uşor primite. Mereu vor fi lucruri de pus la punct, dar uitaţi că nu mai avem când. Meciul cu Estonia se apropie rapid şi dacă nu îl câştigăm, vom avea probleme. Dacă vrem să ne calificăm la Mondial, trebuie să învingem în acest meci. Nu mi-a plăcut nimeni în mod special, poate acest puşti, Gicu Grozav, care a reuşit să înscrie din nou. Eu sper că ne vom prezenta mai bine cu Estonia, cred că aşa va fi”, a declarat Piţurcă.