AcasăEvenimentSportFOTBAL. AMICAL: FC Prietenia - Sport Team Baia Mare 3-2. Alin Petrovan...

FOTBAL. AMICAL: FC Prietenia – Sport Team Baia Mare 3-2. Alin Petrovan a inscris trei goluri

Vineri 04 aprilie 2012, de la orele 18.00, pe terenul din Satu Nou de Sus, echipa de fotbal Old-boys, Sport Team Baia Mare a disputat al treilea meci amical de la infiinţare, în compania titratei echipe FC. Prietenia Baia Mare. Meciul a inceput prin dominarea echipei gazdă care a dorit deschiderea scorului cat mai repede, iar in minutul 35 in urma unui presing la poarta echipei Sport Team, jucatorul Alin Petrovan preia o minge la aproximativ 20 si o trimite plasat la vinclul portii aparate de Radu Pustai (1-0). Dupa primirea golului, echipa oaspete incearca egalarea, care se produce in minutul 40, cand Bogdan Trif il observa pe portarul Petre Konycska iesit din poarta si trimite peste acesta de la aproximativ 30 metri.(1-1).
Dupa pauza jocul se mai echilibreaza, insa la 10 minute de la reluare, acelasi jucator Alin Petrovan executa foarte bine o lovitura libera de la 20 metri pe langa zid si inscrie si cu ajutorul portarului Radu Pustai, care scapa mingea in poarta.(2-1).La acest scor echipa Sport Team iese mai mult la joc pentru a incerca egalarea, insa in timp ce aceasta rateaza doua ocazii de a marca, din care una scoasa in extremis de portarul Marian Mihai, iar la una s-a interpus bara, apararea echipei Sport Team îl lasa nesupravegheat pe Vasile Jeler, care îi paseaza la marginea careului de 16 metri la Alin Petrovan care inscrie cu un sut plasat  si duce scorul la 3-1, in minutul 85.
Dupa golul primit, echipa oaspete reuseste printr-un contra atac, sa inscrie prin Cristian Barbos, în urma unei pase  de la Sorin Bozântan, reducaînd scorul la 3-2, scor cu care se încheie partida.
Echipa Sport Team mulţumeşte celor de la FC  Prietenia, pentru primirea făcută şi le doreşte succes in meciurile viitoare.
Arbitrajul a fost asigurat de:Alexandru Bella, Florin Bumb şi Paul Lodină.
Echipele:
FC Prietenia: Petre Koniska, Tămaş Coteţ, Florin Opriş, Vasile Dan, Victor Buciu, Cristian Cristea, Alin Petrovan, Erno Konycska, Florin Gherghel, Cristian Ruscal şi Sergiu Fagi. Au mai jucat:Marius Marian, Calin Oşianu, Vasile Jeler, Caudiu Bran, Stefan Sarca, Andrei Andreicuţ, Andrei Gîlcă şi Octavian Cioltea. Antrenor Ioan Cristea.
Sport Team: Radu Pustai, Daniel Lupşe, Vasile Terec, Sorin Bozântan, Cristian Bărbos, Florin Miclăuş, Daniel Lupuţi, Rareş Pop Popescu, Andrei Costin, Alin Gavrilă şi Bogdan Trif. Au mai jucat: Ioan Marchiş, Ioan Mihalca şi Adrian Costin.