AcasăEvenimentSportCM FORMULA 1 - Sebastian Vettel câștigă din nou duelul cu Hamilton...

CM FORMULA 1 – Sebastian Vettel câștigă din nou duelul cu Hamilton în Bahrain

CM FORMULA 1 Pilotul german Sebastian Vettel (Ferrari) a câștigat Marele Premiu al Bahrainului, a treia etapă a Campionatului Mondial de Formula 1, care a avut loc duminică pe circuitul de la Sakhir, înregistrând astfel a doua sa victorie de la debutul acestui sezon.

Vettel, cvadruplu campion al lumii, care s-a impus și în prima etapă din acest an, desfășurată în Australia la sfârșitul lunii martie, a fost înregistrat cu timpul de h33min.53sec.373/1000 la capătul celor 57 de tururi de pistă (308 km în total), reușind să-l devanseze cu 6,6 secunde pe britanicul Lewis Hamilton și cu 20,3 secunde pe colegul acestuia de la Mercedes, finlandezul Valtteri Bottas.

Grație acestui succes, al 44-lea din cariera sa în „Marele Circ”, Vettel s-a distanțat la șapte puncte de Hamilton în clasamentul general, după ce a împărțit prima poziție cu britanicul, câștigătorul Marelui Premiu al Chinei, în urmă cu o săptămână.
Următoarea etapă a Mondialului de Formula 1, Marele Premiu al Rusiei, va avea loc peste două săptămâni la Soci.