AcasăEvenimentSportFormula 1. Vettel câştigă la Suzuka şi se apropie la doar patru...

Formula 1. Vettel câştigă la Suzuka şi se apropie la doar patru puncte de Alonso la general!

Germanul Sebastian Vettel nu a avut nicio emoţie, duminică, în Marele Premiu al Japoniei, cursă pe care a câştigat-o de o manieră categorică. Victoria echipierului de la Red Bull a fost dublată şi de abandonul lui Fernando Alonso, în urma căruia diferenţa dintre cei doi la general s-a strâns la doar patru puncte în favoarea spaniolului de la Ferrari. Felipe Massa a terminat pe doi şi a obţinut primul podium după doi ani, iar Kamui Kobayashi a bifat primul podium al carierei în faţa propriilor suporteri.

Al patrulea pole position consecutiv pentru Vettel la Suzuka a fost transformat de pilotul german în a treia victorie din carieră pe pământ japonez.

Dublul campion mondial revine astfel pe prima treaptă a podiumului de la Suzuka după victoriile din 2009 şi 2010, seria fiind întreruptă de Jenson Button în 2011.

Pilotul cu numărul unu de concurs a avut un start ideal de cursă şi s-a distanţat rapid în faţa principalului urmăritor Kamui Kobayashi, în timp ce în spate ghinionul îl lovea din nou pe Fernando Alonso.

La fel cum s-a întâmplat la Spa-Francorchamps ibericul de la Ferrari a fost forţat să abandoneze încă din primul viraj. De această dată o pană de cauciuc pe stânga spate provocată de o uşoară atingere cu Kimi Raikkonen a fost de ajuns pentru a-i ruina cursa spaniolului.

Întrebat la finalul cursei dacă a avut cunoştinţă de abandonul rivalului său de la Ferrari, Vettel a răspuns: ”Mi-am dat seama că s-a întâmplat ceva în spate după ce am văzut Safety Car-ul pe circuit, apoi pe panoul cu rezultate nu l-am mai zărit pe Fernando, iar singura maşină Ferrari rămăsese cea a lui Felipe. După pauza de vară maşina mea a mers foarte bine, iar Fernando a avut mai mult ghinion. Sunt lucruri care se întâmplă”.

După două tururi de neutralizare cursa a fost reluată la viteză maximă şi nimic nu i-a putut sta în cale lui Vettel pentru a treia victorie din 2012 după Bahrain şi Singapore.

Plecat al 10-lea din grilă brazilianul Massa a gestionat bine startul cursei şi a ajuns în partea superioară a ierarhiei, iar la primul pit stop programat brazilianul a urcat în poziţia secundă.

Kobayashi a condus pe locul doi până la prima oprire, după care a coborât pe şase pentru a reveni ulterior pe locul al treilea.

Ultimele tururi ale cursei l-au găsit pe nipon la mare luptă cu Jenson Button pentru ultima treaptă a podiumului. Britanicul de la McLaren a atacat cu toate forţele şi dacă ar mai fi durat cursa un singur tur, cu siguranţă l-ar fi depăşit pe Kobayashi.

Astfel japonezul a urcat în premieră pe podium în Formula 1, performanţa sa fiind cu atât mai spectaculoasă cu cât a fost obţinută în faţa propriilor suporteri. Zeci de mii de fani l-au aclamat pe Kobayashi la urcarea pe podium.
În urma cursei de la Suzuka Alonso mai păstrează doar 4 puncte în faţa lui Vettel la general când au mai rămas cinci curse de disputat din sezonul 2012.

Titlul mondial a devenit o afacere în doi, iar următoarea luptă între cei doi campioni se va da peste doar o săptămână pe traseul de la Yeongam (Coreea de Sud). (onlinesport.ro)