AcasăEvenimentSportFormula 1. Vettel câştiga în faţa lui Alonso în India și mai...

Formula 1. Vettel câştiga în faţa lui Alonso în India și mai face un pas spre titlu!

Sebastian Vettel s-a impus în Marele Premiu de Formula 1 al Indiei şi a obţinut a patra victorie consecutivă în Asia. Fernando Alonso s-a clasat pe locul doi şi a limitat pe cât posibil pierderile. Podiumul a fost completat de Mark Webber.Cum prima linie la start a fost o dată în plus monopolizată de cei doi echipieri de la Red Bull-Renault, spectacolul a venit din planul secund al acţiunii.

Webber a dat impresia că a plecat mai bine din grilă, dar Vettel a avut întâietate şi germanul s-a facut nevăzut în fruntea cursei până la finalul celor 60 de tururi programate.

Al cincilea în urma calificărilor de sâmbătă, Alonso a plecat foarte tare şi pe a doua lungă linie dreaptă a circuitului i-a atacat şi depăşit dintr-o singură mişcare pe cei doi echipieri de la McLaren.

Manevra spaniolului a fost una spectaculoasă, iar atacul la exterior asupra lui Lewis Hamilton va rămâne unul de referinţă pentru sezonului 2012.
Prins la mijloc între cei doi britanici, Alonso a fost depăşit de Button şi Hamilton în virajul patru de dreapta, pentru ca ulterior să revină asupra lui Hamilton şi să treacă de acesta.
Între timp Vettel punea secundă după secundă şi lua un avans care s-a dovedit decisiv în economia rezultatului final. Webber şi-a jucat la rândul său rolul de locotenent perfect şi l-a protejat pe coechipierul său de eventualele atacuri. Pentru constructorul francez Renault este a 150-a victorie în Formula 1. Cifră rotundă
Button a fost primul dintre piloţii de top care au intrat la boxe pentru singura oprire programată, iar pit stopul l-a scos pe campionul mondial din 2009 de pe podium. Alonso a profitat şi a urcat o poziţie până pe trei.

Deşi nu a reuşit în calificări sau în prima parte a cursei să ţină ritmul cu rivalii de la Red Bull, dublul campion mondial şi-a dovedit o dată în plus măiestria şi a scos maxim dintr-un monopost Ferrari încă în suferinţă.

Trenul de pneuri hard prins de Alonso şi problemele pe care Webber le-a avut cu sistemul KERS au făcut ca spaniolul să-l ajungă din urmă pe australian în ultima parte a cursei. Depăşirea s-a produs cu 12 tururi înaintea finalului, după care ibericul s-a aruncat asupra circuitului în tentativa de a reduce ecartul de peste 10 secunde care îl separa de liderul Vettel.

Din ce în ce mai rapid, Alonso i-a luat până la opt zecimi pe tur campionului mondial din 2011, dar nu a fost suficient pentru a se apropia la mai mult de 9.4 secunde, ecartul care i-a despărţit pe cei doi la final.

Duelul pentru locul trei dus între Webber şi Hamilton a ţinut capul de afiş în ultimele tururi, dar pilotul de la Antipozi a rezistat cu brio asaltului venit din partea campionului mondial din 2008.