AcasăEvenimentSportFORMULA 1 - Sebastian Vettel (Ferrari) a câștigat cursa de la Singapore

FORMULA 1 – Sebastian Vettel (Ferrari) a câștigat cursa de la Singapore

Pilotul german Sebastian Vettel (Ferrari) a câștigat Marele Premiu de Formula 1 al statului Singapore, desfășurat duminică în nocturnă, pe circuitul stradal de la Marina Bay, înregistrând cu această ocazia cea de-a treia sa victorie de la debutul sezonului și a 42-a din cariera sa.

Cvadruplul campion mondial a fost cronometrat în 2h 01min.22sec.118/1000 la capătul celor 61 de tururi de circuit (308,828 km), reușind să-l devanseze cu 01sec.478/1000 pe australianul Daniel Ricciardo (Red Bull) și cu 17sec.154/1000 pe finlandezul Kimi Raikkonen, coechipierul său de la Ferrari.

Vettel (28 ani) a obținut, astfel cea de-a patra sa victorie în Grand Prix-ul din Singapore, după cele înregistrate în 2011, 2012 și 2013.
Grație acestui succes, germanul s-a apropiat la 49 de puncte de liderul clasamentului general, britanicul Lewis Hamilton (Mercedes), nevoit să abandoneze la jumătatea cursei, din cauza unor probleme tehnice la monopostul său.

Următoarea etapă, a 14-a, din Campionatul Mondial de Formula 1 – Marele Premiu al Japoniei – se va disputa duminica viitoare, pe circuitul de la Suzuka.

Clasamentul final al cursei din Singapore:
09201748-4794624011. Sebastian Vettel (Germania/Ferrari) 2h 01:22,118 (medie: 152,673 km/h)

1. Daniel Ricciardo (Australia/Red Bull-Renault) la 1,4783.
  14. Will Stevens (Marea Britanie/Marussia-Ferrari) la 2 tururi

Au abandonat Nico Hulkenberg (Germania/Force India) – în turul 14 (accident), Felipe Massa (Brazilia/Wiliams) – în turul 32, Lewis Hamilton (Marea Britanie/Mercedes) – în turul 34, Fernando Alonso (Spania/McLaren) – în turul 35 și Jenson Button (Marea Britanie/McLaren) în turul 54, toți din cauza unor probleme mecanice.