AcasăEvenimentSportFORMULA 1 – Nico Rosberg a câștigat Marele Premiu al Bahrainului

FORMULA 1 – Nico Rosberg a câștigat Marele Premiu al Bahrainului

Pilotul echipei Mercedes Nico Rosberg a câştigat a doua cursă consecutivă în 2016, Marele Premiu de Formula 1 al Bahrainului, disputat, duminică, pe circuitul de la Sakhir, germanul fiind urmat de finlandezul Kimi Raikkonen de Ferrari şi de britanicul Lewis Hamilton, tot de la Mercedes.

Locul al patrulea a fost ocupat de australianul Daniel Ricciardo de la Red Bull, al cincilea a trecut linia de sosire francezul Romain Grosjean de la Haas, iar al şaselea a fost olandezul Max Verstappen (Toro Rosso).

Pe locurile 7-10 s-a clasat în ordine rusul Danil Kviat (Red Bull), brazilianul Felipe Massa de la Williams, finlandezul Valtteri Bottas (WIlliams) şi belgianul Stoffel Vandoorne (McLaren-Honda).

Al doilea pilot Ferrari, germanul Sebastian Vettel, a abandonat la Sakhir în turul de încălzire, din cauza unor probleme la motor.

La debutul său în F1, belgianul Stoffel Vandoorne (McLaren), care l-a înlocuit pe Fernando Alonso, accidentat, a terminat și el în puncte, pe locul 10, în fața danezului Kevin Magnussen (Renault).

17. Rio Haryanto (Indonezia/Manor-Mercedes) la 1 tur

Cel mai rapid tur al cursei a fost realizat de Nico Rosberg (Germania/Mercedes), 1:34.482 în al 41-lea tur (medie: 206,211 km/h).

Au abandonat Sebastian Vettel (Germania/Ferrari), Jolyon Palmer (Marea Britanie/Renault), Jenson Button (Marea Britanie/McLaren-Honda), Esteban Gutierrez (Mexic/Haas-Ferrari) și Carlos Sainz Jr. (Spania/Toro Rosso-Ferrari).

În clasamentul mondial al piloților, lider este Rosberg, cu 50 puncte, urmat de Hamilton – 33 puncte, Daniel Ricciardo – 24 puncte etc.

La constructori, lider este Mercedes-AMG, cu 83 puncte, urmată de Ferrari – 33 puncte, Red Bull – 30 puncte, Williams – 20 puncte etc.

A treia etapă a Campionatului Mondial de Formula 1, Marele Premiu al Chinei, va avea loc, pe 17 apilie, la Shanghai, și va fi transmisă în direct de Digi Sport.