AcasăEvenimentSportFormula 1. Marele Premiu al Principatului Monaco. Mark Webber pleacă primul!

Formula 1. Marele Premiu al Principatului Monaco. Mark Webber pleacă primul!

Chiar dacă a obţinut al doilea timp în calificări, australianul Mark Webber (Red Bull) va pleca din pole-position în Marele Premiu de Formula 1 al Principatului Monaco, după ce septuplul campion mondial, Michael Schumacher (Mercedes GP), cel mai rapid în calificări, a primit o penalizare de cinci locuri în urma incidentului pe care l-a avut cu Bruno Senna în cadrul Marelui Premiu al Spaniei, de la Barcelona.
Michael Schumacher a mers impecabil în calificările de la Monte Carlo, însă asta nu l-a ajutat foarte mult pe fostul campion mondial. Deşi a bifat al 70-lea pole-position din carieră şi primul după o pauză de şase ani, „Schumi” va pleca în cursa de mâine abia de pe poziţia a 6-a a grilei se start. Pilotul german a primit o penalizare de cinci locuri, după incidentul cu Bruno Senna, pe care l-a acroşat din spate, în timpul Marelui Premiu al Spaniei.
În ceea ce-l priveşte pe Pastor Maldonado, acesta a obţinut al 9-lea timp în calificări, dar va lua startul de pe poziţia a 19-a, după ce a fost penalizat cu 10 locuri pe grilă pentru un incident cu Sergio Perez. Nici Perez nu a fost lipsit de ghinion, mexicanul fiind protagonistul unui accident care a dus la întreruperea cu steag roşu a calificărilor, pilotul de la Sauber urmând a pleca în cursă de pe ultima poziţie a grilei de start.
Grila de start a Marelui Premiu al Principatului Monaco, de pe circuitul de la Monte Carlo: