AcasăEvenimentSportFormula 1. Marele Premiu al Canadei. Hamilton, al șaptelea câștigător în tot...

Formula 1. Marele Premiu al Canadei. Hamilton, al șaptelea câștigător în tot atâtea etape!

Pilotul britanic Lewis Hamilton (McLaren-Mercedes) a câştigat, duminică, Marele Premiu al Canadei, fiind al şaptelea învingător în tot atâtea etape desfăşurate în Campionatul Mondial de Formula 1.
Hamilton a fost urmat de francezul Romain Grosjean (Lotus-Reanult), de mexicanul Sergio Perez (Sauber) şi de germanul Sebastian Vettel (Red Bull).
Spaniolul Fernando Alonso (Ferrari) a trecut linia de sosire al cincilea, apoi pe locul şase a terminat germanul Nico Rosberg (Mercedes), iar pe şapte australianul Mark Webber (Red Bull)
Pe locurile 8-10 s-au situat în ordine finlandezul Kimi Raikkonen (Lotus-Renault), japonezul Kamui Kobayashi (Sauber) şi brazilianul Felipe Massa (Ferrari).

Următoarea etapă, Marele Premiu al Europei, este programată la 24 iunie, pe circuitul de la Valencia.
În urma rezultatelor înregistrate duminică, clasamentul piloţilor (primele zece locuri) este următorul: