AcasăEvenimentSportFORMULA 1 - Lewis Hamilton a câștigat detașat Marele Premiu al Italiei

FORMULA 1 – Lewis Hamilton a câștigat detașat Marele Premiu al Italiei

Britanicul Lewis Hamilton (Mercedes), plecat din pole position, a câștigat Marele Premiu al Italiei de Formula 1, duminică, la Monza, însă conducerea cursei a convocat echipa sa pentru nerespectarea presiunii pneurilor, existând posibilitatea ca victoria englezului să nu fie validată.

Lewis Hamilton a obţinut o victorie uşoară în Marele Premiu al Italiei în faţa lui Sebastian Vettel, în timp ce Kimi Raikkonen a ratat startul de pe locul doi şi a terminat pe şase. Nico Rosberg a pierdut ultimul loc pe podium cu două tururi înainte de final din cauza unei defecţiuni tehnice la motor.

Lewis Hamilton a avut parte la Monza de una dintre cele mai uşoare curse din acest sezon şi şi-a adjudecat fără emoţii a şaptea victorie din acest sezon.

Misiunea pilotului Mercedes a fost uşurată însă de ratarea startului din partea lui Kimi Raikkonen, care a coborât de pe doi pe 14 într-un interval de numai câteva secunde, ceea ce i-a permis coechipierului său Sebastian Vettel să treacă în faţă.

Poziţionat pe grilă chiar în spatele lui Raikkonen, Nico Rosberg a pierdut timp preţios după ce a fost nevoit să-l ocolească pe pilotul Scuderiei Ferrari prin partea dreaptă, iar Felipe Massa, Valtteri Bottas (ambii Williams) şi Sergio Perez (Force India) l-au devansat pe german. Rosberg l-a depăşit însă pe Perez în turul doi şi a reuşit să se apropie ameninţător de Bottas, însă tentativele sale de depăşire nu au dat rezultate. Între timp, Raikkonen a urcat în zona punctelor până în turul cinci.

La fel ca anul trecut, piloţii au optat pentru o strategie cu o singură oprire la boxe în cadrul căreia au înlocuit pneurile soft cu cauciucurile medium între tururile 18-28. Hamilton şi-a consolidat poziţia de lider în faţa lui Vettel, însă marele câştigător a fost Rosberg, care a reuşit să treacă de ambii piloţi de la Williams şi să urce astfel pe poziţia a treia, în ciuda avertismentelor primite de la boxe cu privire la o supraîncălzire a pneurilor.

În a doua jumătate a cursei, Hamilton şi-a extins suficient de mult avansul în faţa lui Vettel pentru a putea intra din nou la boxe fără probleme în caz de nevoie, iar echipa a insistat de două ori ca britanicul să forţeze cât mai mult, fără să-i explice pilotului care este motivul. Acesta şi-a îndeplinit însă datoria fără întrebări şi nu a avut emoţii să treacă primul linia de sosire.

Între timp, Rosberg a încercat să recupereze diferenţa de 4.5 secunde care îl separă de Vettel. Germanul s-a apropiat la mai puţin de două secunde de lider, însă nu a mai avut nevoie de un atac decisiv, întrucât motorul monopostului lui Rosberg a luat foc cu numai două tururi înainte de finalul cursei. În urma incidentului, Rosberg are acum un deficit de 53 de puncte în clasamentul general, în timp ce Vettel a profitat de oportunitate pentru a urca pe treapta a doua a podiumului.

FIA a anunţat că Mercedes este investigată de comisarii de cursă pentru că Hamilton şi Rosberg au avut o presiune în pneuri mai mică decât cea stabilită de Pirelli. Oficialii echipei vor trebui să explice situaţia la ora 17:15, ora României. Hamilton a fost instruit de la boxe să-şi construiască un avans cât mai mare cu scopul de a rămâne pe prima poziţie în cazul în care va primi o penalizare standard de 25 de secunde în clasamentul cursei. Avansul britanicul în faţa lui Vettel a fost de 25.042 secunde. Chiar şi aşa, el riscă să piardă victoria dacă va fi exclus din clasamentul cursei.

Hamilton, dublu campion mondial și liderul campionatului, a fost înregistrat în 1 h 18 min 00 sec 688/1000, fiind urmat pe podium de germanul Sebastian Vettel (Ferrari), la 25 sec 042/1000, și de brazilianul Felipe Massa (Williams), la 47 sec 635/1000.

Hamilton a ajuns la 40 de victorii în F1, șapte fiind realizate în acest an.