AcasăEvenimentSportFORMULA 1 – La 18 ani, Max Verstappen devine cel mai tânăr...

FORMULA 1 – La 18 ani, Max Verstappen devine cel mai tânăr pilot învingător într-o cursă, impunându-se în Marele Premiu al Spaniei!

Pilotul olandez Max Verstappen, de la Red Bull, a câștigat surprinzător Marele Premiu al Spaniei de Formula 1, disputat duminică pe circuitul catalan Montmelo, și la 18 ani a devenit cel mai tânăr pilot învingător într-o cursă a ”Marelui Circ”.

Verstappen, care a profitat de abandonul celor 2 piloți de la Mercedes, din cauza unui acroșaj, a rezistat cu brio pe finalul cursei atacurilor finlandezului Kimi Raikkonen (Ferrari), clasat al doilea la 616/1000, în timp ce ultima treaptă a podiumului a fost ocupată de germanul Sebastian Vettel (Ferrari). Verstappen a preluat șefia cursei în turul 33 și a menținut-o până la final.

În clasamentul piloților, Nico Rosberg se menține lider cu 100 puncte, urmat de Raikkonen 61, Hamilton 57, Vettel 48, Daniel Ricciardo 48, Max Vestappen 38 etc.

10. Danil Kviat (Rusia/Toro Rosso — Ferrari) la un tur

La prima sa cursă pentru Red Bull, Max Verstappen a produs marea surpriză şi a câştigat Marele Premiu al Spaniei, de la Barcelona. În vârstă de doar 18 ani şi 228 de zile, olandezul a devenit cel mai tânăr pilot care se impune într-o cursă, în întreaga istorie a Formulei 1.

Precedentul record îi aparţinea lui Sebastian Vettel, care câştiga în 2008 la 21 de ani şi 73 de zile.

Nu-mi vine să cred. Să câştig la chiar prima mea cursă pentru Red Bull este incredibil„, a declarat Verstappen

Fiul fostului pilot Jos Verstappen completează astfel un „careu” de recorduri. Verstappen jr. a fost cel mai tânăr lider al unei curse, cel mai tânăr pilot care a terminat în puncte şi cel mai tânăr pilot care a urcat pe podium. De asemenea, este primul olandez care câştigă un Grand prix în F1.

Fiul meu are doar 18 ani, iar felul în care a condus a fost incredibil. Nu-mi vine să cred„, a spus Jos Verstappen, care, în 1994, a fost de două ori pe podium în Formula 1, de fiecare dată pe locul 3.

Totodată, prin succesul de la Barcelona, Max Verstappen a adus prima victorie din 2014 pentru Red Bull.

Felicitări lui Max. Aceasta este ziua lui. E o performanţă extraordinară„, a comentat Sebastian Vettel, care a terminat MP al Spaniei pe locul 3, în urma colegului său de Ferrari, Kimi Raikkonen.