AcasăEvenimentSportFORMULA 1 - Germanul Nico Rosberg a câștigat Marele Premiu al Europei...

FORMULA 1 – Germanul Nico Rosberg a câștigat Marele Premiu al Europei de la Baku

Germanul Nico Rosberg (Mercedes) a câștigat duminică Marele Premiu al Europei de Formula 1, disputat pe străzile din Baku (Azerbaidjan), semnând a 5-a victorie din acest sezon și preluând în același timp conducerea în Clasamentul Mondial al piloților.

Nico Rosberg a condus în toate cele 51 de tururi ale Grand Prix-ului Europei de la Baku şi a obţinut cea de-a 19-a victorie în Formula 1. Rosberg a câştigat, însă victoria din Azerbaidjan a venit după o perioadă cu probleme, în care diferenţa dintre el şi campionul Lewis Hamilton scăzuse la doar 9 puncte.

Germanul nu s-a precipitat la start şi a rămas lider în primul viraj. Strategia sa a implicat o singură trecere pe la boxe, în turul 22.

Sebastian Vettel a încercat să rămână cât mai aproape de Rosberg în prima mare a Grand Prix-ului, dar s-a resemnat destul de repede. Vettel a încheiat pe locul al doilea, urmat de mexicanul Sergio Perez.

Pilotul Force India a prins al doilea podium în trei curse, în ciuda penalizării din calificări, şi a confirmat ritmul foarte bun afişat în primele zile.

Kimi Raikkonen a fost amendat pentru că a călcat banda albă de la intrarea pe linia boxelor şi a pierdut 5 secunde în clasamentul final. A rămas în cele din urmă pe locul 4, pentru că Lewis Hamilton a avut un handicap de peste 25 de secunde.

În ciuda previziunilor, maşina de siguranţă nu a ieşit niciodată pe pistă, iar steagurile galbene au fost sporadice.

În clasamentul general, avansul lui Rosberg a crescut la 24 de puncte. Urmatoărea etapă, Marele Premiu al Austriei, se va desfăşura între 1 şi 3 iulie.

Rosberg, care a plecat din pole position, a terminat cu un avans mare în fața compatriotului său Sebastian Vettel (Ferrari), clasat al 2-lea, și a mexicanului Sergio Perez (Force India-Mercedes), sosit al 3-lea.

Celălalt pilot al scuderiei Mercedes, britanicul Lewis Hamilton, plecat de pe poziția a 10-a a grilei de start, a încheiat cursa pe locul 5.

Iată clasamentul final al MP al Europei de la Baku:
1. Nico Rosberg (Germania/Mercedes), 306,051 km, în 1h32:52.366 (medie orară: 197,723 km)
18. Rio Haryanto (Indonezia/Manor-Mercedes) la 2 tururi

Cel mai rapid tur în cursă a fost Nico Rosberg (Germania/Mercedes) — 1:46.485 în cel de-al 48-lea tur (medie orară: 203,048 km).

În această cursă au abandonat pentru probleme mecanice rusul Daniil Kviat (Toro Rosso), spaniolul Carlos Sainz Jr (Toro Rosso), germanul Pascal Wehrlein (/Manor) și spaniolul Fernando Alonso (McLaren-Honda).

În clasamentul mondial al piloților, după cursa de la Baku, pe primele locuri se află germanul Nico Rosberg, cu 141 pct, urmat de britanicul Lewis Hamilton — 117 p și germanul Sebastian Vettel — 96 p.

În clasamentul constructorilor conduce Mercedes-AMG, cu 258 puncte, urmată de Ferrari — 177 p, Red Bull — 140 p și Williams — 90 p.