AcasăEvenimentSportFormula 1. Fernando Alonso a câștigat Marele Premiu al Malayeziei. Vettel a...

Formula 1. Fernando Alonso a câștigat Marele Premiu al Malayeziei. Vettel a abondonat!

Pilotul spaniol Fernando Alonso (Ferrari) a câştigat Marele Premiu al Malayeziei la Formula 1, a doua etapă a Campionatului Mondial de specialitate, fiind cronometrat duminică pe circuitul din Sepang, după 56 de tururi, în 2h 44 min. 51 sec. 812/1000.

Plecat de pe locul 8 al grilei de start, Alonso a gestionat perfect cursa după o neutralizare de o oră din cauza unei furtuni puternice, preluând conducerea după o serie de opriri la standuri pentru schimburi de pneuri.

Dublul campion mondial spaniol a fost urmat de mexicanul Sergio Perez (Sauber) – 2 h 44 min. 54 sec. 075/1000, britanicul Lewis Hamilton (McLaren), care plecare din pole position – 2h 45 min. 06 sec. 403/1000, australianul Mark Webber (Red Bull) – 2h 45 min. 09 sec. 500/1000, finlandezul Kimi Raikkonen (Lotus) – 2h 45 min. 21 sec. 268/1000 etc.

Un mexican a făcut spectacol în Marele Premiu al Malaeziei
Fernando Alonso a câștigat, însă eroul zilei a fost mexicanul Sergio Perez, pilotul de la Sauber. Fernando Alonso a adus prima victorie a sezonului pentru Ferrari, după ce, în Australia câştigase Jenson Button, omul de la McLaren. Britanicul a încheiat cursa de azi pe locul 14, după ce s-a ciocnit cu un monopost HRT, la fel ca şi coechipierul său Lewis Hamilton, care însă s-a clasat pe podium. Mark Webber a fost al patrulea într-o cursă întreruptă de ploaia torenţială în turul 9, în timp ce Michael Schumacher, surpriza calificărilor, unde s-a clasat pe locul 3, a încheiat pe poziţia a 10-a, cu noroc, profitând de abandonul târziu al pilotului venezuelean de la Williams, Pastor Maldonado.

Sebastian Vettel, campionul mondial în exerciţiu, a abandonat şi el, în timp ce Kimi Raikkonen şi-a ghidat monopostul Lotus până pe locul 5, peste Bruno Senna, care a încheiat al şaselea.

Cea mai surprinzătoare ascensiune a fost cea a lui Sergio Perez, pilotul de la Sauber, care s-a bătut pentru primul loc, însă era să piardă tot când mai erau doar cinci tururi din cursă, ieşind în decor. Mexicanul şi-a revenit şi la final a sărbătorit minute în şir alături de echipa sa.
În clasamentul Campionatului Mondial al piloţilor, lider este Fernando Alonso cu 35 pct, urmat de Lewis Hamilton 30 pct, Jenson Button (McLaren) 25 pct, Mark Webber 24 pct, Sergio Perez 22 pct etc.

În ierarhia constructorilor, pe primul loc se află McLaren cu 55 pct, urmată de Red Bull 42 pct, Ferrari 35 pct, Sauber 30 pct, Lotus 16 pct etc.