AcasăEvenimentSportFORMULA 1 – Dublă Mercedes la MP al Belgiei, cu Hamilton câștigător

FORMULA 1 – Dublă Mercedes la MP al Belgiei, cu Hamilton câștigător

Pilotul britanic al echipei Mercedes, Lewis Hamilton, a câştigat, duminică, Marele Premiu al Belgiei, a 11-a etapă a Campionatului Mondial de Formula 1, el fiind urmat de coechipierul său, germanul Nico Rosberg, şi de francezul Romain Grosejean (Lotus-Renault).

Pe locul al patrulea s-a clasat rusul Danil Kviat (Red Bull), pe cinci a trecut linia de sosire mexicanul Sergio Perez (Force India), iar al şaselea a fost brazilianul Felipe Massa (Williams).

Locurile 7-10 au fost ocupate în ordine de finladezul Kimi Raikkonen (Ferrari), olandezul Max Verstappen (Toro Rosso), finlandezul Valtteri Bottas (Williams) şi suedezul Marcus Ericsson (Sauber).

În urma acestor rezultate, clasamentul piloţilor, primele zece locuri, este următorul: