AcasăEvenimentSportFINALĂ 100% ITALIANĂ! - Serena Williams, eliminată de la US Open după...

FINALĂ 100% ITALIANĂ! – Serena Williams, eliminată de la US Open după o partidă de infarct!

Serena Williams a ratat sansa de a castiga toate cele patru turnee de Grand Slam din acest an dupa ce a fost invinsa de italianca Roberta Vinci (locul 43 WTA), scor 6-2, 4-6, 4-6, la capatul unui meci fabulos.

Americanca a inceput in forta partida si a luat primul set in doar 33 de minute si nimic nu avea sa anunte desfasurarea ulterioara a partidei. Vinci si-a revenit miraculos in setul secund si a trimis meciul in decisiv cu ajutorul unui break.

In decisiv, Serena a inceput mai bine, dar Vinci si-a revenit, a mai facut un break in game-ul cu numarul sapte si apoi a obtinut biletele pentru finala.

Italianca va primi un cec in valoare de 1,6 miliane de dolari pentru calificarea in finala. De asemenea, Vinci va urca pana pe locul 19 in clasamentul WTA. In prezent, ea se afla pe locul 43 in lume.

De partea cealalta, Serena Williams va ramane numarul unu in lume pana la finalul anului, indiferent ce rezultate se vor mai inregistra.

Finala de la US Open se va disputa astfel intre doua italience: Flavia Pennetta (locul 26 WTA) si Roberta Vinci (locul 43 WTA), sambata, de la ora 19:00.