AcasăEvenimentSportFinala Cupei Angliei. Chelsea a cucerit pentru a șaptea oară trofeul!

Finala Cupei Angliei. Chelsea a cucerit pentru a șaptea oară trofeul!

Chelsea Londra a câștigat cu 2-1, astăzi, în fața grupării Liverpool FC, în ultimul act al Cupei Angliei, a 131-a finală a competiției.

Ramires și Drogba au marcat pentru oamenii lui Roberto Di Matteo, care a revitalizat formația de pe Stamford Bridge. De cealaltă parte, trupa lui Kenny Dalglish a înscris doar prin Andy Carroll.
Meciul de pe Wembley a fost 14-a prezență în finală pentru Liverpool, care a câștigat de șapte ori trofeul, ultima oară în 2006. De cealaltă parte, Chelsea a fost la finala cu numărul 11, ”albaștrii” ridicând tot pentru a șaptea oară Cupa Angliei.

Cele două formații s-au întâlnit până acum de zece ori în Cupa Angliei, dar azi a fost pentru prima oară când acest lucru s-a întâmplat în finală. Chelsea a câștigat de șase ori, iar Liverpool de patru ori. În acest sezon, ”cormoranii” au câștigat Cupa Ligii Angliei, iar Chelsea are șansa să cucerească Liga Campionilor.

Chelsea a trecut pe rând, în acest sezon al Cupei Angliei, de Portsmouth, QPR, Birmingham City, Leicester City și Tottenham Hotspur, în timp ce Liverpool a eliminat grupările Oldham Athletic, Manchester United, Brighton & Hove Albion, Stoke City și Everton.