AcasăEvenimentSportFINALĂ AȘTEPTATĂ - Manchester United și Ajax Amsterdam joacă în ultimul act...

FINALĂ AȘTEPTATĂ – Manchester United și Ajax Amsterdam joacă în ultimul act din Europa League

FINALĂ AȘTEPTATĂ Ajax Amsterdam şi Manchester United sunt cele două finaliste ale Europa League, dar au ajuns în ultimul act cu mari emoţii, având parte fiecare de un final de partidă incendiar.

Ajax Amsterdam s-a calificat, deşi a fost învinsă în deplasare de Olympique Lyon, cu scorul de 1-3 (1-2), în manşa a doua a semifinalelor. Formaţia olandeză a reuşit accederea în ultimul act graţie victoriei cu 4-1 din tur.

Olandezii se vor duela în finală cu Manchester United, „diavolii” trecând cu emoţii de Celta Vigo (1-1). Ibericii au fost la un pas de o surpriză imensă, într-un duel arbitrat de Ovidiu Haţegan, cel care a dictat şi o dublă eliminare.

După 1-0 la Vigo, echipa antrenată de Jose Mourinho a deschis scorul prin Marouane Fellaini (17), însă a fost dominată tot meciul de galicieni, care au egalat prin Facundo Roncaglia (85), finalul fiind unul cu emoţii, un eventual gol putându-i scoate pe ”diavolii roşii” din competiţie. Dramatismul finalului de partidă a fost accentuat şi de faptul că arbitrul român a eliminat câte un jucător de la fiecare echipă, Bailly, respectiv Roncaglia, în urma unei altercaţii. Celta a început meciul în forţă şi a avut o ocazie în chiar minutul 4, prin Aspas, după care Cabral (5) a trimis peste poartă cu capul. United a deschis scorul prin belgianul Fellaini (17), cu capul, din centrarea lui Rashford.

”Diavolii roşii” au continuat momentul bun, iar Mkhitaryan (20) şi Lingard (21) au irosit situaţii bune. Pablo Hernandez (27) l-a testat pe Romero de la distanţă, dar argentinianul a acordat corner. Celta a dominat finalul de repriză, dar Sisto (40), Wass (42) şi Guidetti (45) au ratat ocazii bune.

La reluare, Mkhitaryan (49) a avut o bună oportunitate de a dubla avantajul lui Manchester United, însă portarul Sergio Alvarez a salvat un gol ca şi făcut. Aspas (55) şi Guidetti (58) au creat din nou pericol pentru poarta gazdelor, după care a fost rândul echipei antrenate de Mourinho să treacă pe lângă gol, prin Rashford (64) şi Fellaini (69).

Celta a controlat finalul partidei, iar Jozabed (71) şi Guidetti (75) au ratat din nou, după care Roncaglia (85) a reuşit golul egalării, cu capul, din centrarea lui Bongonda. Echipa antrenată de Eduardo Berizzo a ratat golul victoriei şi al calificării la ultima fază (90+6), prin Guidetti.

United rămâne neînvinsă acasă de 18 meciuri în cupele europene (14 victorii, 4 egaluri). Manchester United va încerca să câştige singurul trofeu care îi lipseşte din palmares, Europa League.

Aceasta este prima finală europeană pentru Manchester United din ultimii 6 ani. Jose Mourinho se află la al doilea start în Europa League: în 2003, a cucerit trofeul cu Porto. Acum, a prins ultimul act cu United.

În Franţa, „lăncierii” au deschis scorul şi la Lyon, prin Kasper Dolberg (27), dar Alexandre Lacazette a reuşit să întoarcă scorul în finalul primei reprize, printr-o dublă (45 – penalty, 45+1). Rachid Ghezzal (81) a mai marcat o dată pentru OL, dar gazdele nu au mai reuşit golul care să trimită meciul în prelungiri.

Oaspeţii au început meciul mai bine şi au avut ocazii bune prin Dolberg (12) şi Younes (14).

OL şi-a creat o oportunitate notabilă prin Gonalons (24), dar Ajax a ameninţat din nou poarta lui Lopes, prin Ziyech (24). Peste trei minute, Dolberg (27) deschidea scorul, din pasa lui Younes. Klaassen (41) a tras apoi peste poartă.

Finalul primei reprize a fost de coşmar pentru „lăncieri”, după ce De Ligt l-a faultat pe Lacazette în careu, iar atacantul francez a restabilit egalitatea din penalty. Un minut mai târziu, Lacazette marca din nou, la centrarea lui Fekir.

OL a forţat după pauză, însă i-a lipsit claritatea în joc. Diakhaby (50) a trimis direct spre portar, la centrarea lui Valbuena, după care o nouă ocazie a gazdelor a venit abia în minutul 76, când noul-intrat Rybus a tras în portar din apropiere.

Ajax a fost aproape să tranşeze soarta partidei, dar Van de Beek (78) a trimis în bară.

Lyon a marcat al treilea gol prin Ghezzal (81), cu capul, din centrarea lui Rybus, al care Viergever a avut o deviere. Fundaşul olandez a fost eliminat câteva minute mai târziu, dar acest lucru nu a ajutat prea mult echipa gazdă. Lyon a mai ratat o ocazie bună, prin Cornet (88).

Finala se va juca pe 24 mai, la Stockholm. Pentru Ajax va fi prima finală europeană după 1996. (digisport.ro)