AcasăEvenimentSportFED CUP – Monica Niculescu produce surpriza, o învinge pe Kvitova, și...

FED CUP – Monica Niculescu produce surpriza, o învinge pe Kvitova, și România egalează Cehia!

Romania si Cehia sunt la egalitate dupa prima zi, scor 1-1, dupa ce Monica Niculescu a reusit sa produca o mare surpriza, in sferturile de finala ale Fed Cup.
Sportiva noastra a invins-o pe ocupanta locului 9 in clasamentul WTA, Petra Kvitova, scor 6-3, 6-3, dupa un meci absolut superb.
Desi a avut in fata o adversara mult mai bine clasata, Monica Niculescu a jucat cu curaj si a „terorizat-o” pe Kvitova, asa cum a promis la conferinta de presa.

Monica a profitat din plin de inconstanta cehoaicei si a taxat-o de fiecare data, loviturile sale de slice facand si de aceasta data o nota aparte.
In primul set, Monica a reusit trei break-uri si si-a cedat serviciul doar o data, impunandu-se cu 6-3 in mai putin de o ora.
Setul secund a fost ceva mai echilibrat, dar Monica a fost la timona, in timp ce Kvitova parea ca resimte probleme fizice.

Sportiva noastra a lovit insa in cel mai important moment, terminand meciul cu un break.

Reamintim ca Simona Halep a fost infranta in primul meci de Karolina Pliskova, dupa un meci in care nu si-a putut stapani din nou nervii.

Duminica, incepand cu ora 13:00, se vor disputa urmatoarele meciuri: