AcasăEvenimentSportFC Vaslui, victorie controversată, obținută în prelungiri! Porumboiu caută om în locul...

FC Vaslui, victorie controversată, obținută în prelungiri! Porumboiu caută om în locul lui Șumudică!

FC Vaslui a castigat, scor 2-1, intalnirea disputata sambata seara cu CS Turnu Severin, din etapa a 8-a a Ligii 1. Moldovenii au inceput in forta partida, insa s-au intrecut in ratari, iar victoria a fost obtinuta abia in prelungiri.

Marius Niculae a deschis scorul in minutul 76, dupa o centrare din partea dreapta a lui Milanov, deviata de Sburlea.

Oaspetii au egalat insa in minutul 89, prin Moutinho, dintr-o lovitura libera de la aproximativ 30 de metri.

Golul victoriei vasluienilor a venit in minutul 90+1 si a fost unul controversat. N’Doye i-a furat mingea unui adversar (prin fault?), l-a driblat pe Marinescu si a inscris golul ce aduce trei puncte trupei antrenate de Sumudica. Oaspetii au protestat vehement, insa degeaba.

In urma acestei victorii, vasluienii au urcat pe locul 4 in clasamentul Ligii 1, cu 15 puncte. De partea cealalta, CS Turnu Severin ramane pe penultimul loc, cu 3 puncte.

FC Vaslui: D. Coman – Milanov, Celeban, Varela, Sălăgeanu – N’Doye, Stanciu (Varga ’46) – Antal (Dias ’63), Sburlea (Caue ’79), Sânmărtean – M. Niculae. Antrenor: Marius Şumudică

CS Turnu Severin: Marinescu – Mitic, Bălău, Dandea, Giurgiu – Buleică (Neacşa ’79), Golic (Pătraşcu ’73), Olah, Al. Zaharia – Abba (Thomas ’46), Moutinho. Antrenor: Nicolo Napoli
Cartonaşe galbene: Sălăgeanu ’60, Milanov ’88 / Mitic ’31, Moutinho ’69, Buleică ’71, Neacşa ’89, Marinescu ’90+2, Pătraşcu ’90+3
Meciul a fost arbitrat de Cătălin Botaş, ajutat de Szekely Zoltan şi Eduard Ungureanu. Rezervă a fost Dragoş Istrate.
Observatori au fost Viorel Sandu şi Mario Agiu.
În ultimele secunde ale meciului, antrenorul Nicolo Napoli a fost trimis în tribune pentru proteste.