AcasăEvenimentSportFC Barcelona a învins cu 2-0, dar Dinamo s-a comportat remarcabil în...

FC Barcelona a învins cu 2-0, dar Dinamo s-a comportat remarcabil în fața extratereștrilor!

Echipa FC Barcelona a învins, sâmbătă, cu scorul de 2-0 (1-0), formaţia Dinamo Bucureşti, într-un meci amical disputat pe Arena Naţională din Capitală, în care golurile au fost marcate de argentinianul Lionel Messi şi olandezul Ibrahim Affelay.
Barcelona s-a tinut de promisiune si a aliniat la Bucuresti o echipa plina de vedete. Au lipsit din echipa de start Iniesta si Puyol, care au acuzat probleme medicale.
In fata unui stadion aproape plin, Barcelona a inceput in forta si dupa doar patru minute a reusit sa deschida scorul.

Dinamovistii au pierdut o minge la marginea careului, Alexis a trimis scurt catre Messi, iar argentinianul nu a iertat si l-a invins pe Balgradean.

Baietii lui Bonetti se gandeau deja ca ii asteapta un cosmar si au strans randurile, incercand sa le ofere spatii cat mai mici catalanilor.

Barcelona a continuat sa domine, Messi a mai ratat doua ocazii mari, insa la pauza scorul a fost 1-0.

Dinamo a tratat Barcelona cu respect si a trimis primul sut pe poarta abi in minutul 25, prin Tucudean.

In partea secunda, Dinamo a fost mult mai prezenta in joc, pe fondul relaxarii celor de la Barcelona.

Dinamo a ratat doua ocazii de a marca, prin Tucudean si Axente, insa Barcelona a incheiat in atac meciul, iar pe final a mai incasat un gol.

Lionel Messi a evoluat 79 de minute la Bucuresti, iesind in aplauzele spectatorilor.
Minutul 90: In prelungiri, Afellay a fost gasit excelent in careul lui Dinamo si l-a invins pe Balgradean cu un lob.
Minutul 4: Messi deschide scorul, după numai patru minute de joc. Alexis Sanchez a recuperat un balon la 20 de metri şi i-a pasat lui Messi, care a trimis mingea în poartă de la 16 metri, la colţul lung.

Echipele:
Dinamo Bucureşti: Bălgrădean – Nica (Galchev ’86), D. Grigore (Scutaru ’85), Koulibaly (Luchin ’61), Pulhac (Muşat ’64) – C. Matei (L. Rus ’67), Curtean (Axente ’57), C. Munteanu, Boubacar, Alexe (Issa Ba ’46) – Ţucudean (Dănciulescu ’77). Antrenor: Dario Bonetti.

FC Barcelona:Valdes – Dani Alves (Montoya ’46), Pique (Mascherano ’46), Bartra (Fontas ’63), Jordi Alba (Adriano ’46) – Xavi (Ilie ’63), Busquets (Sergi Roberto ’46, Villa ’73), Fabregas (Iniesta ’46) – Pedro (Tello ’63), Messi (Rafinha ’77), A. Sanchez (Affelay ’46). Antrenor: Tito Vilanova.
Cartonaş galben: Issa Ba ’74.
Arbitri: Cristian Balaj (central) – Zoltan Szekely, Iulian Radu (asistenţi) – Cristina Bujor (rezervă).
La partida de pe Arena Naţională au asistat aproximativ 35.000 de spectatori.

La meci a fost prezent şi actorul american Andy Garcia, aflat la Bucureşti pentru filmările la pelicula „What About Love”. De asemenea, în tribune s-au aflat, printre alţii, preşedintele interimar Crin Antonescu, fostul preşedinte Emil Constantinescu, primarul Sectorului 2 al Capitalei, Neculai Onţanu, şi foştii jucători de tenis Ion Ţiriac şi Ilie Năstase.
Atacantul David Villa a revenit pe teren după aproximativ opt luni de absenţă, după ce şi-a fracturat tibia stângă.