AcasăEvenimentSportFĂRĂ REPLICĂ - Simona Halep a fost umilită de Caroline Wozniacki

FĂRĂ REPLICĂ – Simona Halep a fost umilită de Caroline Wozniacki

FĂRĂ REPLICĂ Simona Halep, numărul 1 mondial şi principala favorită, a fost surclasată de daneza Caroline Wozniacki (6 WTA), scor 0-6, 2-6, în al doilea său meci din Grupa Roşie a Turneului Campioanelor de la Singapore.

Daneza este deja calificată în semifinală după două victorii categorice, în care a pierdut în total numai patru game-uri. Simona Halep va juca vineri, contra ucrainencei Elina Svitolina, un meci decisiv pentru calificarea în semifinale.

Wozniacki (27 ani, 6 WTA) a făcut un meci aproape perfect, câştigând în doar 63 de minute. Halep (26 ani) a greşit foarte mult şi nu a reuşit să fie în meci decât pentru puţin timp în setul al doilea, când a lăsat impresia că ar putea reveni.

Wozniacki, fost lider mondial, a luat primul set în doar 24 de minute, fără drept de apel. Halep a pierdut primul game din actul secund, dar apoi a restabilit egalitatea, după un game alb. Wozniacki şi-a făcut şi ea serviciul la zero, iar apoi a reuşit break-ul (3-1). Halep a avut şansa de a reveni, însă a ratat o minge de break, iar daneza s-a desprins la 4-1. Simona a reuşit să mai câştige un game, dar greşelile neforţate şi evoluţia excelentă a danezei a făcut ca setul să revină Carolinei cu 6-2.

Wozniacki câştigase şi primul său meci de la Singapore cu un scor asemănător, 6-2, 6-0 cu Elina Svitolina. Wozniacki are acum 3-2 în meciurile directe cu Simona, după ce s-a impus în 2012 în optimi la Dubai, cu 6-2, 6-3, în 2015 la Stuttgart în semifinale, cu 7-5, 5-7, 6-2, şi anul acesta la Eastbourne, în sferturi, cu 5-7, 6-4, 6-1. Halep a câştigat în 2013, în semifinale la New Haven, cu 6-2, 7-5, şi în 2-6, 6-1, 6-1 în semifinale la Dubai.

Halep şi-a asigurat 283.000 de dolari şi 375 de puncte WTA, fiind obligată să câştige ultimul meci din grupă, vineri, cu Svitolina, pentru a se califica în semifinale.

Halep o conduce pe Svitolina (23 ani, 4 WTA) cu scorul de 3-2, românca învingând în 2013 la Turneul Campioanelor (B) de la Sofia, cu 6-1, 6-1, în 2014 în Fed Cup, cu 6-3, 7-5, şi anul acesta în sferturi la Roland Garros, cu 3-6, 7-6 (6), 6-0. Svitolina s-a impus în finala de la Roma, anul acesta, cu 4-6, 7-5, 6-1, pe fondul accidentării Simonei, şi în semifinale la Toronto, cu un sec 6-1, 6-1.

Simona Halep, liderul WTA, pune pe seama numeroaselor greşeli neforţate eşecul contra danezei Carolinei Wozniacki, scor 0-6, 2-6.

„Cred că a fost una din zilele mele proaste. Am făcut prea multe greşeli şi ea nu a ratat. Am ratat prea multe lovituri ca să câştig un meci. În setul 2 am simţit că pot reveni, dar era prea târziu. Nu am simţit mingea şi am simţit terenul puţin lent. Eu m-am simţit mai greoaie pe teren şi totul mai lent. Caroline a jucat bine, dar eu am ratat prea mult. Dacă puteam ţine mingea în teren ar fi fost mult mai bine. Poate nu am încercat suficient pentru a ţine mingea pe teren, am încercat, m-am luptat, nu am renunţat, dar nu am simţit mingea”, a spus Halep în conferinţa de presă de după meci.

Românca susţine că nu are presiune în privinţa calificării în semifinale la Singapore: „Nu mă gândesc la calificare, ci la a juca mai bine decât azi, categoric. Mă gândesc doar să uit de ce a fost şi să joc mai bine data viitoare. Am servit destul de bine, am returnat ok, însă în timpul punctelor am ratat prea mult. Data viitoare va trebui să mă calmez, să ţin mingea în joc şi să o fac pe adversară să alerge”.

În meciul decisiv pentru calificarea în penultimul act, Simona Halep o va întâlni, vineri, pe Elina Svitolina. Caroline Garcia s-a impus cu 7-5 în setul decisiv contra Elinei Svitolina şi a obţinut prima victorie din actuala ediţie a Turneului Campioanelor, scor 6-7, 6-3, 7-5. Svitolina rămâne fără succes înaintea partidei cu Simona Halep, de vineri, din ultima etapă a Grupei Roşii.