AcasăEvenimentSportFABULOS - (VIDEO DE EXCEPȚIE) Cristina Neagu, cea mai bună jucătoare, băimăreanca...

FABULOS – (VIDEO DE EXCEPȚIE) Cristina Neagu, cea mai bună jucătoare, băimăreanca Elisei, cea mai bună extremă stânga a Campionatului Mondial!

România a cucerit duminică medaliile de bronz la Campionatul Mondiald e handbal feminin din Danemarca, după ce a învins Polonia, 31-22, în finala mică a competiției. Cristina Neagu a câștigat titlul de golgheter al campetiției, iar după disputarea finalei dintre Norvegia și Olanda, 31-23, a fost desemnată cea mai bună jucătoare a turneului.

valentina-ardeanCristina Neagu face parte, evident, și din echipa ideală a competiției, alături dea ea fiind selecționată și căpitanul României, Valentina Ardean Elisei, pe postul de extremă stânga.

buceschiÎn echipa debutantelor anului se regăsește de asemenea o altă româncă, la categoria jucătoarelor sub 22 de ani: Eliza Buceschi.