AcasăEvenimentSportEUROPENELE DE GIMNASTICĂ - Ponor scoasă din finala la sol

EUROPENELE DE GIMNASTICĂ – Ponor scoasă din finala la sol

EUROPENELE DE GIMNASTICĂ Gimnasta română Cătălina Ponor a ratat calificarea în finala la sol la Campionatele Europene de la Cluj-Napoca după ce arbitrii au revenit asupra notei sale, a declarat Anca Grigoraș, director tehnic în cadrul Federației Române de Gimnastică.

Inițial, arbitrii au notat exercițiul sportivei române cu 13,566, lucru care o situa pe poziția a patra care îi asigura calificarea. După revizuirea notei, scorul D al Cătălinei Ponor a fost micșorat cu jumătate de punct pentru că aceasta a ratat o cerință, conform Agerpres.

Astfel că sportiva a primit în cele din urmă nota 13,066, care o situează pe poziția a 10-a, în afara finalei la sol.

„Din păcate, Cătălina nu a intrat în finala la sol. Ea a ratat o cerință, iar arbitrii au fost luați de val inițial, de atmosfera din tribune.

Dar trebuie să fim corecți, mai ales că suntem la noi acasă. Este o chestiune pur matematică.

Ea a ratat o cerință și acest lucru se sancționează cu jumătate de punct. Sunt sigură că nici Cătălina nu și-ar fi dorit să ia locul altei concurente în finală dacă nu avea acest drept”, a declarat Anca Grigoraș.

Gimnastele Cătălina Ponor, Larisa Iordache, Olivia Cîmpian și Ioana Crișan au obținut, joi, calificarea în finalele la bârnă și individual compus la Campionatele Europene care se desfășoară în aceste zile la Sala Polivalentă din Cluj-Napoca.

Triplă medaliată cu aur la Jocurile Olimpice, Cătălina Ponor a încheiat calificările la bârnă pe locul 4, ea a fost notată cu 14,066 puncte. La sol, ea a ratat calificarea, terminând pe poziția a zecea, cu 13,066 puncte.

Larisa Iordache, care are în palmares cinci titluri europene, s-a calificat în finala la bârnă de pe primul loc, ea fiind notată cu 14,566 puncte. Ea nu a obținut însă calificarea și la paralele, unde a încheiat pe poziția a 11-a, cu 13,833 puncte.

Olivia Cîmpian și Ioana Crișan, aflate la primul concurs major de seniori din carieră, au obținut calificarea în finală la individual compus de pe locurile 26 (50,481 puncte), respectiv 29 (50,199 puncte).

Campionatele Europene de gimnastică artistică se desfășoară în perioada 19-23 aprilie la Sala Polivalentă din Cluj-Napoca, la 60 de ani de la precedenta ediție găzduită de România, la startul competiției aliniindu-se 274 de sportivi (168 la masculin și 106 la feminin) din 37 de țări.

România este reprezentată la Europene de 10 sportivi. Lotul feminin este format din Olivia Cîmpian, Ioana Crișan, Larisa Iordache și Cătălina Ponor, iar cel masculin din Marian Drăgulescu, Cristian Bățagă, Vlad Cotuna, Adelin Kotrong, Laurențiu Nistor și Andrei Ursache.