AcasăEvenimentSportEUROPA LEAGUE - Vlad Chiricheș a marcat primul gol pentru Napoli, Ștefan...

EUROPA LEAGUE – Vlad Chiricheș a marcat primul gol pentru Napoli, Ștefan Radu a fost căpitan la Lazio

Fundașul Vlad Chiricheș a marcat primul gol pentru Napoli, în etapa a cincea a grupelor Ligii Europa, în deplasare cu FC Brugge. Băcăuanul de 26 de ani a înscris unicul gol al partidei în minutul 41, cu un șut de la 10 metri, după un corner de pe flancul drept. Formația de pe Sao Paolo este singura care a câștigat toate duelurile din grupe.

Pe de altă parte, 15 echipe și-au asigurat deja prezența în șaisprezecimile de finală ale competiției: Molde, Liverpool, Borussia Dortmund, FK Krasnodar, Napoli, Villarreal, Rapid Viena, Sporting Braga, Lazio, Saint-Etienne, FC Basel, Tottenham, Schalke 04, Sparta Praga și Athletic Bilbao.

Vlad Chiricheș a semnat cu SSC Napoli pe 30 iulie 2015, iar presa italiană susținea atunci că Tottenham a primit 6 milioane de euro. De atunci, băcăuanul care a împlinit 26 de ani pe 14 noiembrie a jucat de 4 ori în Serie A, de fiecare dată ca integralist (de alte 8 ori s-a aflat pe banca de rezerve), iar acesta a fost al patrulea joc în Europa League, competiție unde, de asemenea, a fost integralist atunci când a fost folosit de tehnicianul Maurizio Sarri.

Rezultatele integrale înregistrate joi, în etapa a V-a a Ligii Europa:

GRUPA A

• Molde – Fenerbahce: 0 – 2 (Fernandão ’68, Ozan Tufan ’84)
  • Celtic Glasgow – Ajax Amsterdam: 1 – 2 (Callum McGregor ‘3 / Arkadiusz Milik ’22, Václav Černý ’88)
1.Molde53119-610
2.Fenerbahce52216-58
3.Ajax51315-56
4.Celtic50237-112

GRUPA B

• Rubin Kazan – FC Sion: 2 – 0 (Blagoy Georgiev ’72, Marko Dević ’90) – oaspeții au jucat în inferioritate numerică din minutul 34, după ce Birama Ndoye a primit două cartonașe galbene în decurs de 22 de minute
  • FC Liverpool – Bordeaux: 2 – 1 (James Milner ’38-penalty, Christian Benteke ’45+1 / Henri Saivet ’33)

GRUPA D

• Legia Varșovia – FC Midtjylland: 1 – 0 (Aleksandar Prijović ’35)
  • FC Brugge – Napoli: 0 – 1 (Vlad Chiricheș ’41) – Primarul oraşului Brugge, Renaat Landuyt, a interzis accesul fanilor italieni la meci din cauza ameninţărilor teroriste de grad 3 în acest oraş şi de grad 4 în Belgia, pe motiv că nu există suficiente forţe de poliţie pentru a asigura securitatea meciului.

Partida de la Brugge a fost oficiată de o brigadă românească: Marius Avram, la centru, Valentin Avram şi Miklos Istvan Nagy au fost asistenți, Istvan Kovacs şi Radu Petrescu au fost desemnați arbitri adiționali, iar Sebastian Gheorghe – rezervă.

Clasamentul grupei:

1.Napoli550017-115
2.Midtjylland52035-116
3.Legia51132-54
4.FC Brugge51133-104

GRUPA E

• Dinamo Minsk – Viktoria Plzen: 1 – 0 (Nenad Adamović ’90+2) – fundașul stânga al oaspeților, Oleg Veretilo a primit două cartonașe galbene în decurs de 9 minute, astfel că a fost eliminat în minutul 90
  • Villarreal – Rapid Viena: 1 – 0 (Bruno ’78)
1.Villarreal54019-312
2.Rapid Viena54018-512
3.V. Plzen51045-73
4.D. Minsk51042-93

GRUPA F

• Sporting Braga – Slovan Liberec: 2 – 1 (Marek Bakoš ’42-autogol, Crislan ’90+2 / Dmitri Efremov ’35)
  • Olympique Marseille – FC Groningen: 2 – 1 (Georges N’Koudou ’28, Michy  Batshuayi ’88 / Hedwiges Maduro ’50)
1.S. Braga54017-412
2.Ol. Marseille53028-59
3.S. Liberec52124-47
4.FC Groningen50142-81

GRUPA G

• 533164_533164_stefan_radu_lazioLazio – Dnepr: 3 – 1 (Antonio Candreva ‘4, Marco Parolo ’68, Filip Djordjević ’90+3 / Bruno Gama ’65) – fundașul stânga Ștefan Radu a fost integralist, dar a primit un catonaș galben în minutul 53
  • Rosenborg – Saint-Etienne: 1 – 1 (Alexander Søderlund ’40 / Nolan Roux ’80-penalty)
1.Lazio541012-513
2.Saint-Etienne52219-68
3.Dnepr51133-84
4.Rosenborg50234-92

GRUPA H

• Lokomotiv Moscova – Sporting Lisabona: 2 – 4 (Maicon ‘5, Aleksey Miranciuk ’86 / Fredy Montero ’20, Bryan Ruiz ’38, Gelson Martins ’43, Matheus Pereira ’60)
  • Beșiktaș Istanbul – Skënderbeu Korçë: 2 – 0 (Cenk Tosun ’35, ’78)
1.Beșiktaș Istanbul52306-39
2.Lokomotiv Moscova52219-78
3.Sporting Lisabona521211-107
4.Skenderbeu Korce51044-103

GRUPA I

• FC Basel – Fiorentina: 2 – 2 (Marek Suchý ’40, Mohamed El Nenny ’74 / Filippo Bernardeschi ’23, 36) – Ciprian Tătărușanu, titular obișnuit în Serie A, a fost rezervă la oaspeți. Fundașul stânga al italienilor, argentinianul Facundo Rocanglia, a primit direct cartonaș roșu în minutul 26
  • Belenenses – Lech Poznan: 0 – 0 – gazdele, antrenate de fostul internațional Sá Pinto, au ratat un penalty în minutul 36, prin Tiago Silva
1.FC Basel53119-510
2.Fiorentina521210-67
3.Lech Poznan51222-55
4.Belenenses51222-75

GRUPA J

• AS Monaco – Anderlecht Bruxelles: 0 – 2 (Guillaume Gillet ’45+1, Frank Acheampong ’78)
  • FK Qarabağ – Tottenham: 0 – 1 (Harry Kane ’78)
1.Tottenham53118-510
2.Anderlecht52126-57
3.AS Monaco51314-56
4.FK Qarabag51133-64

GRUPA K

• Schalke 04 – APOEL Nicosia: 1 – 0 (Eric Choupo-Moting ’86) – gazdele au ratat o lovitură de pedeapsă în minutul 89, prin Dennis Aogo
  • Sparta Praga – Asteras Tripolis: 1 – 0 (Jakub Brabec ’33) – la oaspeți, fundașul Dorin Goian a fost rezervă. Mijlocașul gazdelor, Ladislav Krejčí, a fost eliminat în minutul 82, după ce a primit două cartonașe galbene în decurs de 6 minute
1.Schalke 04532011-311
2.Sparta Praga52307-49
3.Asteras Tripolis51134-84
4.APOEL Nicosia51042-93

GRUPA L

• AZ Alkmaar – Partizan Belgrad: 1 – 2 (Dabney dos Santos ’48 / Aboubakar Oumarou ’65, Andrija Živković ’89)
  • Augsburg – Athletic Bilbao: 2 – 3 (Piotr Trochowski ’41, Raul Marcelo Bobadilla ’59 / Susaeta ’10, Aduriz ’83, ’86)