AcasăEvenimentSportEuropa League. Victorie pentru Sabău la primul meci oficial ca antrenor al...

Europa League. Victorie pentru Sabău la primul meci oficial ca antrenor al Rapidului

Rapid a câștigat cu 3-1 partida disputată în această seară, pe stadionul „Giulești”, cu finlandezii de la MyPa, contând pentru prima manșă a turului II preliminar al Ligii Europa la fotbal. Returul este programat peste o săptămână, în Finlanda.
Sezonul european a inceput cum nu se poate mai bine pentru echipele romanesti, giulestenii obtinand un rezultat linistitor pentru perspectiva meciului retur in fata unui adversar net inferior.
Teixeira (FOTO) i-a adus in avantaj pe elevii lui Ioan Ovidiu Sabau inca din minutul opt, portughezul reusind sa deschida scorul cu un sut plasat de la marginea careului de 16 metri.

Aflata in frunte pe tabela de marcaj, trupa din Grant a mai slabit pedala de acceleratie si s-au vazut egalati 19 minute mai tarziu, cand finlandezii au punctat, prin Williams, la prima ocazie de poarta.

Giulestenii si-au revenit insa in finalul primei reprize si au inscris de doua ori. Nicolae Grigore a marcat pentru 2-1 in minutul 40 cu o lovitura de cap, iar veteranul Daniel Pancu a stabilit scorul final cinci minute mai tarziu, cu o scarita superba peste portarul Kuismala.

Repriza a doua a fost mult mai linistita, dar gazdele au ratat doua ocazii uriase de a mari avantajul. In minutul 57, Sesay a respins de pe linia portii mingea trimisa de Grigore, in timp ce Ilijoski a ratat cu poarta goala cu doua minute inainte de final.

In partida de joi seara, Goga si Ilijoski, transferati in aceasta vara, au imbracat pentru prima data tricoul Rapidului.
Marcatori: Teixeira (8), N. Grigore (40), Pancu (45) / Williams (26)
Stadion: „Giulești – Valentin Stănescu”, București
Rapid: Albuţ – Rui Duarte, Abrudan, Oros, Milisavljevici – M. Roman, N. Grigore, Teixeira, Grigorie – Surdu, Pancu. Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău
MyPa: Kuismala – Vesala, Koskinen, Aho – Nongotamba, Sesay, Gela, Oksanen, O’Neill -Saxman, Williams. Antrenor: Toni Korkeakunnas
Arbitru la centru: Stavros Tritsonis (Grecia)