AcasăEvenimentSportEuropa League. Vai de Steaua noastră! Nemții au călcat-o în picioare!

Europa League. Vai de Steaua noastră! Nemții au călcat-o în picioare!

Steaua a fost umilită de Stuttgart în meciul de pe teren propriu din Europa League, nemții câștigând partida cu 5-1, după ce la pauză conduceau deja cu 4-0. Singurul gol al steliștilor a fost marcat de Mihai Costea pe final, pentru a mai spăla rușinea unui măcel de proporții. Soarta calificării steliste în primăvara europeană depinde de ultimul meci, cel cu Copenhaga.
În fața a peste 50.000 de spectatori veniți pe Arena Națională pentru a vedea o nouă victorie a favoriților lor, Steaua n-a avut prea mult de oferit. „Magica Steaua”, așa cum scria pe coregrafia suporterilor din startul meciului, a fost cu totul ne-magică și a reușit un record negativ, vechi de zeci de ani. Puțin după pauză Steaua și-a egalat un record negativ vechi din 1990, când a mai fost condusă cu 5-0 în cupele europene.
Până la pauză, nemții conduceau deja cu 4-0, asta după ce în prima jumătate de oră au reușit să înscrie de trei ori în poarta lui Tătărușanu. Fazele fixe și bâlbâielile repetate din careul roș-albaștrilor au fost principalele ajutoare în misiunea germană de la București.
Stuttgart a deschis scorul în minutul 6, prin Serdar Tasci, în urma unei lovituri de colț, pentru ca Harnik să ducă scorul la 2-0 după ce Tătărușanu a gafat incredibil la o centrare din lovitură liberă de pe stânga a oaspeților.
De la jumătatea primei reprize au intrat în scenă și în lumina reflectoarelor și japonezii lui Stuttgart. Sakai a marcat pentru 3-0 în minutul 24, din pasa lui Okazaki, pentru ca după opt minute rolurile să se schimbe. Okazaki a înscris al patrulea gol german în urma unui contraatac și a stabilit și scorul la pauză.
Steaua a trimis și ea o dată mingea în plasa porții adverse în prima repriză, dar golul nu a fost validat. Arbitrul grec a văzut un fault în atac la o fază în care Szukala a sărit în duel aerian cu portarul german. Mingea a sărit apoi la Rusescu și acesta a trimis acrobatic în plasă, dar în zadar.
Nici 10 minute n-au trecut de la startul reprizei a doua și Stuttgart avea deja 5-0 pe tabelă. O bâlbâiala generală în fața porții steliste a făcut ca mingea să sară cu șansă la Okazaki, iar acesta a trimis sec în poartă, deși Tătărușanu a atins mingea cu degetele.
Tocmai când din Norvegia se anunța că Molde a egalat pe Copenhaga și Steaua este oricum calificată în primăvara europeană indiferent de scorul de la București, trupa lui Reghecampf a primit o nouă lovitură. Gislanson a marcat pentru Copenhaga și a amânat soarta calificării steliste.
Golul de onoare al elevilor lui Reghecampf a venit abia în minutul 82, după o faza rapidă de atac a steliștilor. Adi Popa a pasat excelent la întâlnire pentru Mihai Costea, iar acesta a redus din diferență cu un șut pe jos la colțul din dreapta. Tot Costea putea să înscrie al doilea gol al roș-albaștrilor în prelungiri, dar șutul lui a fost respins in extremis de Ulreich.

Steaua Bucureşti: Tătăruşanu – Szukala, Chiricheş, Gardoş (M. Costea ’32) – Chipciu, Bourceanu, Pintilii (Prepeliţă ’58), Latovlevici – Ad. Popa, Rusescu, Tănase (Adi Rocha ’62). Antrenor: Laurenţiu Reghecampf.
VfB Stuttgart: Ulreich – Sakai (Rudiger ’70), Taşci, Rodriguez, Molinaro – Harnik (Traore ’61), Kvist, Kuzmanovici, Okazaki – Gentner (Hajnal ’46), Ibisevici. Antrenor: Bruno Labbadia.
Cartonaşe galbene: Bourceanu ’45+2, Prepeliţă ’67, Chipciu ’78 / Kuzmanovici ’37, Kvist ’60, Ibisevici ’90+1.
Meciul a fost arbitrat de o brigadă din Grecia, cu Michael Koukoulakis la centru. Koukoulakis a fost ajutat la cele două linii de Dimitrios Saraidaris şi Damianos Efthimiadis, asistenţi suplimentari au fost Stavros Tritsonis şi Andreas Pappas, iar arbitru de rezevă a fost Michael Karsiotis.
La începutul partidei fanii stelişti au făcut o coregrafie din plăcuţe, scriind cu galben pe fond roş-albastru: „Magica Steaua”.
La meci au asistat aproximativ 51.000 de spectatori, între care şi 250 de fani ai echipei oaspete.
În prima repriză, un fan şi-a cerut iubita de soţie, printr-un mesaj afişat pe un banner. În repriza secundă, el a arătat tot pe un banner că acea cerere i-a fost acceptată.

4.FK Molde 3 puncte
Steaua mai are trei posibilități pentru calificarea în primăvara Ligii Europa după ce a fost zdrobită de VfB Stuttgart pe teren propriu.
Steaua se califică:

1. Dacă nu pierde ultimul meci cu FC Copenhaga.
2. Dacă marchează la Copenhaga si apoi pierde la o diferență de un gol.
3. Dacă pierde meciul cu FC Copenhaga, iar Molde nu pierde cu VfB Stuttgart în deplasare.