AcasăEvenimentSportEUROPA LEAGUE: Steaua Bucuresti a invins Chelsea Londra cu 1-0

EUROPA LEAGUE: Steaua Bucuresti a invins Chelsea Londra cu 1-0

Steaua Bucuresti a reusit sa invinga campioana Europei in exercitiu, Chelsea Londra, in mansa tur a optimilor de finala din Europa League. „Ros-albastrii” s-au impus pe National Arenadin Bucuresti cu scorul de 1-0.
Avand in spate peste 50 de mii de spectatori, stelistii au inceput tare meciul cu detinatoarea Champions League. Jucatorii lui Reghecampf au facut risipa de efort inca din primele minute, presand excelent in jumatatea adversa si pastrand posesia minute bune.

In prima parte a intalnirii, din pacate, posesia romanilor a tinut pana la marginea careului britanic, acolo unde actiunile de atac se „rupeau” inexplicabil. In acelasi timp, Chelsea, sufocata de pressingul „ros-albastrilor”, s-a multumit sa stea in propria jumatate si sa incerce contre cu Hazard, Oscar si Torres.

Atacantul iberic a dat si primele emotii la poarta lui Tatarusanu, insa a fost anihilat excelent de „cuplul” Chiriches – Latovlevici.

Minutul 34 a adus si unicul gol al intalnirii. Iasmin Latovlevici a centrat superb din banda stangam cu exteriorul, Rusescu a fost agatat in careul advers de Bertrand iar arbitrul a aratat punctul de la 11 metri. Ba chiar Chelsea a avut noroc pentru ca fundasul stanga a primit doar cartonasul galben, desi era ultimul aparator si se impunea o eliminare.

Acelasi Raul Rusescu si-a asumat executia penaltiului si a marcat cu un sut in forta, desi Petr Cech ghicise coltul.

Chelsea s-a trezit pe finalul primei reprize, numai ca in poarta Stelei s-a aflat un Tatarusanu in zi mare. Goalkeeperul a scos, mai intai, sutul lui Benayoun iar apoi l-a blocat foarte bine pe Torres.

Oarecum asteptat, in repriza secunda englezii au iesit mai mult la joc iar Steaua a facut un pas inapoi, preferand sa se apere si sa incerce sa dea lovitura pe contraatac. A fost un joc pe placul „ros-albastrilor”, care nu au avut mari probleme in a respinge baloanele lungi trimise in propria treime de catre adversari. Ba chiar se putea marca inca un gol pe contra.

Londonezii au fost pericolusi in doar doua faze, Hazard sutand peste poarta iar Marko Marin lovindu-se de excelentul Tatarusanu.

Steaua reuseste astfel sa castige mansa tur cu Chelsea si, fara sa primeasca gol pe teren propriu, ia o optiune extrem de importanta pentru calificarea in sferturile de finala ale Europa League.