AcasăEvenimentSportEuropa League. Sporting și Atletico Madrid s-au apropiat de finala de la...

Europa League. Sporting și Atletico Madrid s-au apropiat de finala de la București, dar în retur se poate întâmpla orice!

Atletico Madrid şi Sporting Lisabona s-au impus pe teren propriu, dar totul se joacă joi. Madrilenii au cîştigat cu 4-2 în faţa Valenciei, oaspeţii marcînd un gol care poate fi decisiv în minutul 90+3. În celălalt meci, portughezii au întors un 0-1 în faţa lui Bilbao, impunîndu-se cu 2-1.

Atletico – Valencia 4-2

Evoluţia şi scorul îi recomandă pe madrileni pentru finala de pe Naţional Arena. Venite pe finaluri de repriză, golurile oaspeţilor au fost norocoase

Se anunţa o seară grandioasă pentru Atletico. Era ultimul minut al prelungirilor, conducea cu 4-1 şi Bucureştiul se zărea deja la orizont. Dar o ieşire neinspirată a portarului Courtois, urmată de-o alunecare nefericită, i-au permis Valenciei să reducă din handicap, 2-4, şi să amîne verdictul pe joia viitoare. Deşi, după cum s-a jucat, madrilenii chiar au faţă de finala din 9 mai.

Echipa lui Diego Simeone a început cu aplombul echipei care cunoscuse numai gustul victoriei în precedentele confruntări din Europa League, 9 la rînd, şi evoluţia bună i-a fost răsplătită repede. După o ocazie irosită de Diego a picat golul lui Falcao: „cap” spectaculos la centrarea lui Arda Turan, 1-0.

Valencia? Oaspeţii s-au trezit abia după jumătate de oră şi au răspuns printr-o oportunitate semnată Rami. Vinovat la golul lui Atletico, cînd s-a lăsat uşor depăşit de Arda, „turnul” francez (1,90 metri, 90 kg) s-a revanşat în prelungirile primei părţi: balon prelungit spre Jonas pentru 1-1.

Venit contrar cursului de pînă atunci al jocului, golul i-a înfuriat pe madrileni, care au ieşit de la vestiare şi mai motivaţi. Iar în nici 10 minute, profitînd de găurile din defensiva Valenciei, Miranda şi Adrian au adus scorul mai aproape de realitatea din teren: 3-1. Antrenorul oaspeţilor, Emery, a reacţionat, înlocuindu-i pe nesigurii Alba şi Feghouli. Degeaba.

Tăvălugul Atletico n-a mai putut fi oprit şi Falcao (FOTO) a făcut „dubla” cu o bombă de la 20 de metri, în vinclu: 4-1. La al 10-lea gol în actuala ediţie a Europa League, „tigrul” columbian visa deja la finala de pe Naţional Arena, cînd Ricardo Costa l-a trezit cu golul de 2-4. Mai trebuie să aştepte.

ATLETICO – VALENCIA 4-2
(Falcao 18, 78, Miranda 48, Adrian 54 – Jonas 45+3, Ricardo Costa 90+5)
ATLETICO: Courtois – Juanfran, Miranda, Dominguez, Filipe Luis – Gabi, Mario Suarez – Arda Turan (82 Tiago), Adrian (89 Salvio), Diego (88 Perea) – Falcao. Antr. D. Simeone
VALENCIA: Alves – Ricardo Costa, Rami, Víctor Ruiz, Jordi Alba (72 Piatti) – Feghouli (72 Canales), Topal, Tino Costa, Mathieu – Jonas (79 Aduriz), Soldado. Antr. U. Emery
A arbitrat Craig Thompson
Returul e programat pe 26 aprilie. Finala se joacă la Bucureşti, pe 9 mai.

Sporting – Bilbao 2-1

Bascii au deschis scorul, însă teribila furie lusitană a răsturnat situaţia în patru minute şi a amînat sentinţa pentru returul din Spania

A doua finalistă se decide la Bilbao. Athletic a condus, însă a pierdut aseară (1-2) cu Sporting, într-un final incandescent.
„Leii” lui Sa Pinto au dat tonul la show, avertizînd că musafirii au viaţă grea la Lisabona. Insua şi Van Wolfswinkel au bombardat reduta bască, dar Iraizoz a scăpat fără gol. Bilbao a replicat cu un „cap” peste bară al lui Llorente şi a echilibrat treptat un duel deschis. Nici Susaeta nu a fost mai precis cu diagonala sa. S-a mizat pe contre iuţi şi Joao Pereira a ţintit bara exterioară! Repriza alertă s-a terminat cu scor alb şi cu încă un „trasor” pe lîngă, trimis de Van Wolfswinkel.

Nebunia a început după pauză. Şi golurile! Athletic a pus focul. La o fază fixă Insua a deviat la Aurtenetxe, care l-a bătut pe Rui Patricio. Portarul lusitan a fost apoi salvat de bară la „bomba” lui Amorebieta, iar dincolo, Van Wolfswinkel a ratat cu capul din 6 metri. A prefaţat egalarea lui Insua (76). Tot cu capul! Sporting a presat fantastic şi a răsturnat situaţia. Capel(FOTO), un spaniol, a înfipt „pumnalul” (80), cu un şut de la 21 de metri! Iar Carillo a irosit uluitor un 3-1 de poveste!

12 meciuri la rînd fără eşec acasă (11 victorii şi o remiză) are Sporting în Europa League. Ultima înfrîngere, 0-2 cu Brondby în august 2010

SPORTING – ATHLETIC BILBAO 2-1
(Insua 76, Capel 80 – Aurtenetxe 54)
SPORTING: Rui Patricio – Joao Pereira, Xandao, Anderson Polga, Insua – Carrico (68 Carrillo), Schaars – Izmailov, Andre Martins (76 Diego Rubio), Capel (84 Pereirinha) – Van Wolfswinkel. Antr: R. Sa Pinto
BILBAO: Iraizoz – Iraola, Aurtenetxe, Amorebieta, Ekiza – Iturraspe, Ander Herrera (72 San Jose) – Susaeta (84 Ibai Gomez), De Marcos, Muniain – F. Llorente (87 Toquero). Antr: M. Bielsa