AcasăEvenimentSportEuropa League. Se simte aerul de primăvară! Steaua - Molde, victorie anticipată...

Europa League. Se simte aerul de primăvară! Steaua – Molde, victorie anticipată dar importantă

Steaua n-a avut nicio emoție în meciul de pe teren propriu cu norvegienii de la Molde și a câștigat cu 2-0, rezultat care o duce pe primul loc în grupă și tot mai aproape de primăvara europeană. Chiricheș a deschis scorul cu o execuție fantastică, Rusescu majorând apoi avantajul roș-albaștrilor. Ambele goluri au fost marcate în prima repriză. A fost o victorie anticipata, dar importanta in economia calificarii.

Chiar dacă avea în față o echipă a cărei medie de vârstă nu depășea cu mult 21 de ani, Steaua nu și-a privit adversara de sus. Extrem de concentrați și axați pe ofensivă încă din start, steliștii au luat cu asalt poarta adversă de parcă erau conduși și mai era doar un sfert de oră de joc.
Prima ocazie și-a făcut apariția încă din minutul 3, la o schemă a roș-albaștrilor finalizată cu torpila lui Latovleici de la 25 de metri direct în transversală. Doar trei minute au mai trecut și Steaua a avut o nouă dublă ocazie de a înscrie, Tănase și apoi Adi Rocha fiind în fața deschiderii scorului.
În timp ce norvegienii nu-și vedeau capul de treabă în apărare, fără să aibă preocupări pentru ofensivă, Steaua a atacat și a atacat, împingând tot mai mult trupele spre poarta lui Soderberg. După o jumătate de oră de ocazii pe bandă rulantă, serie la care a contribuit și Szukala, Steaua s-a dezlănțuit.
Scorul a fost deschis în minutul 30 de Vlad Chiricheș, cu un gol care va rămâne pentru mult timp în mintea și sufletul suporterilor, dar și pe genericele emisiunilor sportive. Foarfeca senzațională pe spate a lui Chiricheș a fost urmată trei minute mai târziu de un nou gol superb al steliștilor. De aceasta dată Latovlevici a șutat de la mare distanțăde pe stânga, Rusescu a deviat mișelește la momentul potrivit și mingea s-a dus la colțul scurt pentru 2-0.
Odihna de la vestiare a continuat pentru elevii lui Reghecampf și pe teren după pauză. Steliștii au început foarte apatic a doua repriză, dând impresia cp joacă la voia întâmplării fără să forțeze. Chiar și așa, trupa din Ghencea a obținut un penalty în minutul 57 prin Chipciu, dar Cristi Tănase a ratat incredibil de la punctul cu var.
Până la final, Steaua a dominat fără să se chinuie prea mult. Norvegienii au scos de câteva ori capul în ofensivă, dar mai periculoși tot steliștii au rămas. Tănase a fost singurul care a mai forțat, încercând să-și repare greșeala de la ratarea penalty-ului, chiar dacă suporterii l-au încurajat. Însă decarul Stelei s-a recunoscut învins și Steaua mulțumită cu victoria care o duce tot mai aproape de primăvara europeană.

Steaua Bucureşti: Tătăruşanu – Georgievski, Chiricheş, Szukala, Latovlevici – Pintilii (Bălan ’63), Bourceanu – Chipciu, Rusescu (Ad. Popa ’46), Tănase – Adi Rocha (M. Costea ’55). Antrenor: Laurenţiu Reghecampf.

Molde FK: Soderberg – Johansen, Steenslid, Odegard, Simonsen – Ekpo, Stamnestro, Hussain (Furu ’90) – Gatt (Hestad ’69), Angan, Hollingen (Camara ’46). Antrenor: Ole Gunnar Solskjaer.
Cartonaşe galbene: Simonsen ’57, Camara ’77.

Arbitri: Laurent Duhamel (central) – Cyril Gringore, Christophe Capelli (asistenţi) – Nicolas Rainville, Alexandre Castro (asistenţi suplimentari) – Huseyin Ocak (rezervă) – toţi Franţa.
La partida de pe Arena Naţională au asistat 43.651 de spectatori. La meci a fost prezent şi antrenorul formaţiei Dinamo Bucureşti, Dario Bonetti.